خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

به خاطر بسپار
نظرات ()

مردم اغلب بی انصاف، بی منطق و خود محورند، ولی آنان را ببخش .

اگر مهربان باشی تو را به داشتن انگیزه های پنهان متهم می کنند، ولی مهربان باش .

اگر موفق باشی دوستان دروغین ودشمنان حقیقی خواهی یافت، ولی موفق باش.

اگر شریف ودرستکار باشی فریبت می دهند، ولی شریف و درستکار باش .

آنچه را در طول سالیان سال بنا نهاده ای شاید یک شبه ویران کنند، ولی سازنده باش.

اگر به شادمانی و آرامش دست یابی حسادت می کنند، ولی شادمان باش .

نیکی های درونت را فراموش می کنند،ولی نیکوکار باش .

بهترین های خود را به دنیا ببخش حتی اگر هیچ گاه کافی نباشد،

ودر نهایت می بینی هر آنچه هست همواره میان "تو و خداوند” است نه میان تو و مردم .
:: برچسب‌ها: بخشش, مهربانی, موفقیت, حسادت
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : چهارشنبه ٢٩ خرداد ۱۳٩٢
زمان : ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ
سفر برگشت از مشهد
نظرات ()

سلام بر همه دوستان عزیز


من برگشتم جاتون واقعا خالی بود خیلی خیلی خوش گذشت خصوصا اینکه هر روز جشن بود و فضای خیلی شادی در حرم حاکم بود البته خیلی زود تموم شد خیلی دوست داشتم بیشتر اونجا باشم خوش به حال اونایی که در مشهد زندگی میکنن...
 برای همتون دعا کردم و امیدوارم که خیلی زود قسمت همتون بشه انشاا...
:: برچسب‌ها: امام رضا (ع), سفر, مشهد, برگشت
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : سه‌شنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩٢
زمان : ۳:٠٩ ‎ب.ظ
السلام علیک یا علی بن موسی الرضا
نظرات ()

 

سلام دوستان عزیز

میخواستم بگم که من به امید خدا چهارشنه این هفته عازم مشهد الرضا هستم که از خوش اقبالیم مصادف میشه با سوم شعبان. راستش دارم برای تشکر میرم.قلب

یادش به خیر اواخر مهر ماه پارسال بود که رفتم و از امام رضا (ع) خواستم که کمکم کنند تا سفت و سخت برای ارشد درس بخونم باورتون نمیشه که وقتی از مشهد برگشتم  چه برنامه خوبی نوشتم و چسبیدم به درس. یک ماه پیش که نتایجمون اومد باورم نمیشد که قبول شدم چقدر اون روز دلم میخواست مشهد بودم و میرفتم پابوس آقا به قدری خدا و ائمه (ع) تو این مدت بهم کمک کردن که خودمم باورم نمیشه.

پیشاپیش همه اعیادی که در پیش رو داریم را به همتون تبریک میگم و امیدورم که اتفاقات خوبی برای همه مردم و کشور عزیزم در راه باشه.

دیگه خوبی یا بدی دیدید حلال کنید راستی برای انتخابات هم اونجام.بای بای
:: برچسب‌ها: امام رضا (ع), سفر, تشکر, مشهد
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : شنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٢
زمان : ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ
اعجاز کلمه الله
نظرات ()

 

یک پژوهشگر هلندی غیرمسلمان چندی پیش تحقیقی در دانشگاه آمستردام انجام داده و به این نتیجه رسیده بود که ذکر کلمه جلاله «الله» و تکرار آن و نیز صدای این لفظ، موجب آرامش روحی می‌شود و استرس و نگرانی را از بدن انسان دور می‌کند.
این پژوهشگر غیرمسلمان هلند طی گفتگویی در این باره گفت: پس از انجام تحقیقاتی سه ساله که بر روی تعداد زیادی مسلمان که قرآن می‌خوانند و یا کلمه "الله" را می شنوند، به این نتیجه رسیدم که ذکر کلمه جلاله «الله» و تکرار آن و حتی شنیدن آن، موجب آرامش روحی می‌شود و استرس و نگرانی را از بدن انسان دور می‌کند و نیز به تنفس انسان نظم و ترتیب می‌دهد.
وی در ادامه افزود: بسیاری از این مسلمان که روی آنان تحقیق می‌کردم از بیماری‌های مختلف روحی و روانی رنج می‌بردند. من حتی در تحقیقاتم از افراد غیرمسلمان نیز استفاده کرده و آنان را مجبور به خواندن قرآن و گفتن ذکر «الله» کردم و نتیجه باز هم همان بود. خودم نیز از این نتیجه به شدت غافلگیر شدم، زیرا تأثیر آن بر روی افراد افسرده، ناامید و نگران، تأثیری چشمگیر و عجیب بود.
این پژوهشگر هلندی همچنین گفت: از نظر پزشکی برایم ثابت شد که حرف الف که کلمه «الله» با آن شروع می‌شود، از بخش بالایی سینه انسان خارج شده و باعث تنظیم تنفس می‌شود، به ویژه اگر تکرار شود و این تنظیم تنفس به انسان آرامش روحی می‌دهد. حرف لام که حرف دوم «الله» است نیز باعث برخورد سطح زبان با سطح فوقانی دهان می‌شود. تکرار شدن این حرکت که در کلمه «الله» تشدید دارد نیز در تنظیم و ترتیب تنفس تأثیرگذار است. اما حرف هاء حرکتی به ریه می‌دهد و بر دستگاه تنفسی و در نتیجه قلب تأثیر بسیار خوبی دارد و موجب تنظیم ضربان قلب می‌شود.
به راستی که قرآن کریم در آیه‌ای کریمه می‌فرماید: «الذین آمنوا وتطمئن قلوبهم بذکر الله ألا بذکر الله تطمئن القلوب».    
:: برچسب‌ها: اعجاز کلمه الله, الله, تحقیق, اعجاز
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳٩٢
زمان : ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ
نکات خواندنی از نحوه لباس پوشیدن امام رضا علیه السلام
نظرات ()

دقت در سیره زندگی اهل بیت علیهم السلام و تأسی به شیوه رفتاری و سبک زندگی آن بزرگواران همواره می تواند ما را در رسیدن به الگوی مطلوب و اتخاذ روش صحیح زندگی و رسیدن به حیات آرمانی رهنمون سازد.
امام رضا علیه السلام توجه به لباس خوب را نوعی احترام به دیگران دانسته و می فرمایند: لباس مظهر خارجی انسان است نمی‌توان نسبت به آن بی‌توجه بود. حرمت مومن ایجاب می‌کند که انسان در ملاقات با او، شئون خود و وی را رعایت کند و مقید باشد که پاکیزه و خوش لباس باشد.(1)
در مورد طرز لباس پوشیدن امام رضا (ع) روایات متعددی وجود دارد. از جمله محمد بن عباد، از یاران و معاصران امام رضا علیه السلام می‌گوید: پوشش ابوالحسن علیه السلام در طول تابستان همواره یک بوریا بود. ایشان در طول زمستان با همه عظمت و وقاری که داشتند پوششی ساده داشتند و به دور از هر گونه علامت‌گذاری و یا این که رنگ مخصوصی داشته باشد همیشه لباس زبر به تن می‌کردند مگر آن که می‌خواستند پیش مردم و به دیدن آنها بروند که در آن وقت بهترین لباس خود را می‌پوشیدند.(2)
اسلام دستور داده است که مومنان با سیمایی جذاب و آراسته در جامعه ظاهر شوند و شکوه ظاهری خود را حفظ کنند و ضمن رعایت موازین شرعی و عرفی و نیز رعایت حد اعتدال لباس زیبا به تن کنند.
امام رضا علیه السلام فرمود: بپوش، و زیبا بپوش. زیرا جدم علی بن الحسین علیه السلام روپوش (عبای خز که قیمت آن پانصد درهم بود، می پوشید) هم چنین ردای پنجاه دیناری داشت که زمستان را در آن می گذرانید و چون زمستان تمام می شد آن را می فروخت و پولش را به بینوایان می داد . (3)
در روایتی جالب امام رضا (ع) در جواب این پرسش که چرا لباس های فاخر و گران بها می پوشید، در حالی که اجداد و نیاکان شما، پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و امام علی علیه السلام چنین لباس هایی نمی پوشیدند؟، فرمود: زمان رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فقر عمومی بود و پوشش مناسب آن زمان همان بود که جد ما می پوشید. ولی زمان ما رو به توسعه و گسترش است و اگر بخواهیم مانند نیاکان خود بپوشیم در نظر دیگران خوار می شویم و به ما اهانت می کنند.(4)
در هر صورت نگاه امام رضا (ع) به مسئله لباس پوشیدن را باید نگاهی جامع و اعتدال آمیز دانست. آنجا که مربوط به خودشان بود نهایت ساده زیستی را رعایت می کردند و آنجا که بحث احترام به دیگران مطرح بود شئونات عرفی جامعه را رعایت می کردند. از این رودر روایات داریم که امام (ع)آنگاه که در اجتماع حاضر می شد لباس معمولی وگران قیمت می پوشید و از زیر لباس و در خلوت لباس خشن و ارزان قیمت می پوشید.
امام رضا علیه السلام در عملی اخلاقی و معنوی نهایت توجه به پاکی لباس را اعمال می کردند و هرگاه لباس نو تهیه می نمودند ،ابتدا بر ظرف آبی هر یک از سوره های توحید ، قدر وکافرون را ده بار می خواندند وآب را بر لباس می پاشیدند وسپس آن را می پوشیدند و در حکمت این کار فرموده اند : این عمل باعث پاکی زندگی می شود.(5)
پانوشتها:
1. ر.ک باقر شریف، قرشی، پژوهشی دقیق در زندگی علی بن موسی الرضا،ص 59-60.
2. علی بن عیسی الاربلی، کشف الغمه، ج 3، ص 157.
3. فروع کافی جلد 6 صفحه ی 451 ؛ مسند الامام الرضا علیه السلام جلد 2 صفحه ی 360
4. وسایل الشیعه کتاب صلوة ابواب ملابس باب 8
5. وسائل الشیعه حر عاملی ،ج3
:: برچسب‌ها: امام رضا (ع), سیره اهل بیت, آراستگی, طرز لباس پوشیدن
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : جمعه ۱٠ خرداد ۱۳٩٢
زمان : ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ
روزت مبارک پدر
نظرات ()

دست همیشه به معنای آغوش نیست !

گاهی فقط امنیت است . . .

 مثل «دست پـــــــــــدر» !!!

میلاد حضرت علی (ع) و روز پدر مبارک.

.

بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ

روزى على مرتضى (ع ) وارد خانه شد، دیدند امام حسن و امام حسین (ع ) پیش فاطمه زهرا(س ) گریه مى کنند، پرسید: روشنایى چشمان من و میوه دل و سر و جان چرا گریه مى کنند؟ فاطمه (س ) گفت : این ها گرسنه اند و یک روز است که چیزى نخورده اند!

على (ع ) پرسید این دیگ بر سر آتش چیست ؟ گفت : در دیگ تنها آب است که براى دل خوشى فرزندان بر سر آتش نهاده ام !

على (ع ) دل تنگ شد، عبایى داشت به بازار برد و فروخت و با شش درهم بهاى آن خوراکى خرید و به سوى خانه باز مى گشت که سائلى گفت : آیا در راه خدا وام مى دهید تا خدا آن را چند برابر کند؟

على (ع ) همه آن خوراکى را به او داد، وقتى به خانه بازگشت فاطمه (س ) پرسید: آیا توانستى چیزى آماده کنى ؟

گفت : آرى اما همه آن را به بینوایى دادم ، برگشت که براى نماز به مسجد برود در راه کسى را دید گفت : یا على (ع ) این شتر را مى فروشم . حضرت فرمود: نمى توانم بخرم چون پول آن را ندارم ، آن کس گفت : به تو فروختم تا هر وقت غنیمتى یا عطایى از بیت المال به تو رسید به من بازدهى !

على (ع ) آن شتر را به 60 درهم خرید و به راه افتاد، ناگهان شخصى را دید، او گفت : یا على این شتر را به من بفروش .

على (ع ) گفت : فروختم ، به چند مى خواهى ؟

گفت : به 120 درهم مى خرم .

على (ع ) راضى شد و پول را گرفت ، نیمى از آن به برگشت وام داد و نیم دیگر را به خانه برد و وقتى حضرت محمد(ص )، قصه را از على (ع ) شنید، به او فرمود: فروشنده جبرییل و خریدار میکاییل بوده و این آن وامى بود که به آن سائل دادى.
:: برچسب‌ها: روز پدر, حضرت علی (ع), داستان, کرامات
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : پنجشنبه ٢ خرداد ۱۳٩٢
زمان : ٦:٥۱ ‎ب.ظ