خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

آبمیوه فقط از نوع طبیعی‌
نظرات ()

بدون شک تغذیه سالم و متناسب از عوامل موثر در حفظ سلامت جسمی و روانی است. از این رو، ترویج فرهنگ درست تغذیه برای حفظ سلامت جامعه بویژه جوانان ضروری است. محققان و کارشناسان تغذیه با بیان این که مصرف مواد غیرطبیعی برای انسان مشکل ایجاد می‌کند، بیان می‌دارند که مصرف انواع نوشابه‌ها بویژه نوشابه‌های گازدار و انرژی‌زا، آبمیوه‌های آماده، پودرشربت‌ها و نوشیدنی‌هایی که ترکیبات نامشخص و غیرمجاز شیمیایی و مصنوعی دارند، برای سلامت مضرند.
این کارشناسان مصرف آبمیوه‌های طبیعی تازه و شیر را جایگزین مناسبی می‌دانند و معتقدند که تغذیه خوب، مصرف متعادل موادی نظیر کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها، پروتئین‌ها و میوه‌جات است که نیاز بدن را به انرژی تامین می‌کنند.
بر این اساس دیگر نیازی به دریافت انرژی مازاد توسط این گونه نوشیدنی‌های مصنوعی نظیر آبمیوه‌های آماده‌ای که امروزه در طعم‌های مختلف و در بسته‌بندی‌های گوناگون است، وجود ندارد.
به طور کلی آبمیوه‌های طبیعی معمولا دارای مواد مغذی مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم، فسفر، آهن، ویتامین‌های A، B، C و پروتئین هستند که برای رشد و نمو و انجام فعالیت‌های ضروری بدن، اهمیت دارند.
میزان کالری انتقال یافته توسط یک بسته‌ آبمیوه آماده حدود ۲۲۸ کالری و یک بطری نوشابه حدود ۱۵۹ کالری است و این در حالی است که فقط نصف یک لیوان آب سیب، حاوی حدود ۶۰ کالری انرژی است که این انرژی برابر با تمام کالری موجود در یک عدد سیب به انضمام تمامی مواد مغذی موجود در آن است.
با این تفاوت که در آب سیب، فیبرهای طبیعی سیب وجود ندارد. لذا آبمیوه‌های آماده علاوه بر آن که بسیاری از فواید میوه‌های کامل را ندارند بلکه با کالری‌ مازاد سبب ایجاد اضافه وزن نیز می‌شوند.

فاخره بهبهانی
کارشناس علوم و صنایع غذایی:: برچسب‌ها: آب, میوه, طبیعی
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : جمعه ٢٤ خرداد ۱۳۸٧
زمان : ٦:٠٠ ‎ب.ظ