خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

آب تنی، بدون بیماری‌
نظرات ()

فصل، فصل گرماست و استخر اما به‌خاطر ترس از بیماری‌هایی که معمولا در استخر‌ها شایع است خیلی‌ها از استخر رفتن می‌ترسند. ترس بجا از بیماری‌های پوستی و عفونی گرفته تا ترس نابجا از هپاتیت و ویروس HIV. این ترس؛ ترس درستی است اما دست‌کم رعایت نکات بهداشت فردی می‌تواند تا حد زیادی برای جلوگیری از بیماری‌های شایع در استخر‌ها موثر باشد، از طرفی انتخاب استخری بهداشتی و به عبارتی توجه استخر‌ها به بهداشت این مکان‌ها هم اهمیت ویژه‌ای دارد.
دکتر مسعود مردانی، متخصص بیماری‌های عفونی و استاد دانشگاه در همین خصوص به جام‌جم می‌گوید: استفاده از استخرها به‌خاطر عمومی بودن این مکان و امکان شیوع برخی بیماری‌ها می‌تواند خطرناک باشد که رفع این خطر منوط به اطلاع‌رسانی درست و توجه مراجعه‌کنندگان و استخرداران است.
او به امکان انتقال بیماری‌های عفونی نظیر عفونت‌های روده‌ای و اسهال در استخر‌ها اشاره و اظهار می‌کند: شستشوی صحیح بدن قبل و بعد از استخر در واقع مانع از انتقال این نوع عفونت‌ها به استخر و یا انتقال بیماری از استخر به منزل می‌شود.
مردانی به مساله‌ای اشاره می‌کند که به تعبیر او سوال خیلی‌هاست: مردم نسبت به انتقال ویروس HIV و هپاتیت B و C از طریق شنا در استخرها خیلی سوال می‌کنند که پاسخ آن منفی است.
به گفته او تاکنون در دنیا هیچ موردی از ابتلا به ویروس HIV و هپاتیت B و C از طریق شنا کردن در استخرها گزارش نشده است.
مردانی ضمن هشدار از رفتن به استخر در طول ابتلا به آنفلوآنزا، سرماخوردگی، اسهال و بیماری‌های عفونی می‌گوید: درخصوص هپاتیت A که از طریق دهانی و مدفوع قابل انتقال است، فرد مبتلا باید از رفتن به استخر پرهیز کند.
اگر شناگران مبتلا به بیماری اسهال باشند، میکروب‌هایی که این افراد حامل آن هستند با دفع در استخر، می‌توانند آب را آلوده کنند. معمولا مقدار جزیی مدفوع در اطراف مقعد وجود دارد که وقتی وارد آب می‌شود آن را آلوده می‌سازد.
او تاکید می‌کند: مساله دیگری که موجب افزایش آلودگی استخرها می‌شود ورود ادرار و مدفوع شناگران بخصوص بچه‌ها به آب استخر است که باید با جدیت با آن برخورد شود. و با آموزش به شناگران و آگاهی‌دهی به آنان نسبت به خطرات این کار برای کاهش این نوع آلودگی تلاش کرد.
● پوست‌ها در استخر
عفونت‌های پوستی، زگیل کف پا، قارچ‌های سطحی و کچلی، خشکی پوست و اگزما یا حساسیت‌های پوستی مهم‌ترین بیماری‌های مرتبط با استخر است.
میزان کلر یا ضدعفونی‌کننده‌های مازاد در آب، در ایجاد خشکی و تحریکات پوستی و رطوبت بالای محیط استخر و رشد میکروب‌های موجود نیز در ایجاد قارچ‌ها و عفونت‌های پوستی موثر هستند.
متخصصان پوست و مو بر استفاده از وسایل و پوشش شخصی در استخرها، دوش گرفتن قبل و بعد از رفتن به استخر، استفاده از صابون مناسب و پوشش مناسب شخصی تاکید می‌کنند.
علاوه بر عفونت‌زایی استخرها که موجبات بیماری‌های پوستی را فراهم می‌کند رطوبت که خاصیت اصلی آب است باعث نمایان شدن قارچ‌های پوستی افراد می‌شود. در حقیقت قارچ در بدن افراد وجود دارد و استخرها فقط موجب نمایان شدن و لو رفتن بیماری آنها می‌شود اما در اکثر موارد این برداشت بوجود می‌آید که استخرها موجب بروز بیماری در فرد شده است.
دکتر آزاده الیاسی، متخصص پوست و مو به ایسنا می‌گوید: استخرهای سرپوشیده این ویژگی را دارند که برای فرد مشکلات سوختگی از آفتاب را به وجود نمی‌آورند ولی اگر در قسمتی از بدن بیماری پوستی وجود داشته باشد با قارچ پوستی خود را نشان می‌دهد و در استخرهای روباز همین بیماری موجب تغییر رنگ پوست فرد می‌شود و در واقع قسمت‌های بیمار در مقابل تابش آفتاب برنزه نمی‌شود.
البته باید توجه داشت فردی که این قارچ یا بیماری در بدنش نمایان شده قبل از آن هم مبتلا به بیماری بوده و فقط وجود رطوبت و آفتاب باعث لو رفتن آن شده است.
به گفته او گاهی میزان نامناسب کلر در آب باعث به وجود آوردن بیماری‌های پوستی می‌شود و بعضی بیماری‌ها از افراد دیگر منتقل می‌شود که وجود زگیل و قارچ‌های پوستی از آن جمله‌اند؛ ولی سایر بیماری‌های پوستی جنبه واگیر ندارند و برای دیگر افراد خطرزا نیستند ولی در بیشتر موارد شکل ظاهری پوست بیمار افراد را معذب می‌کند.
● استخرداران بخوانند
دریافت کارت تندرستی و گواهینامه گذراندن دوره آموزشی بهداشت عمومی از سوی پرسنل استخر، نگهداشتن آب عاری از عوامل بیماری‌زا و مضر (گندزدایی و سالم‌سازی آب از نظر میکروبی)، جلوگیری از ایجاد کدورت و تیرگی و حفظ شفافیت آب استخر، سالم بودن اطراف استخر، اتصالات و تجهیزات از نکاتی است که رعایت آن از سوی متصدیان استخرهای آبی الزامی است.
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران در اطلاعیه‌ای در این خصوص تاکید می‌کند: از دیگر نکات ضروری برای حفظ ایمنی و بهداشت استفاده‌کنندگان از این اماکن، کنترل درجه حرارت آب استخر، اطمینان از عدم وجود مواد سمی و تحریک‌کننده برای شناگران در استخر، تصفیه و سیستم باز چرخش آب، تعبیه حوضچه‌های کلر قبل از ورود به سرویس‌های بهداشتی و استخر شنا، تعبیه دوش برای استحمام شناگران قبل و بعد از استفاده از استخر شنا، ضرورت استفاده شناگران از وسایل شخصی (مانند: حوله مایو و غیره) است.
براساس استانداردهای جهانی، ظرفیت استخر برای هر شناگر ۲/۳ تا ۲/۵ مترمربع در نظر گرفته شده است.
کلر به عنوان رایج‌ترین گندزدا در اکثر نقاط جهان محسوب می‌شود، در زمان استفاده از کلر باید PH و دمای آب کنترل شود و باقیمانده کلر در آب باید در حد ۲ میلی‌‌گرم در لیتر کلر آزاد باشد. البته در استخرهای روباز علاوه بر کلر باید از مواد محافظ نیز استفاده شود، زیرا کلر ماده ناپایداری است و در برابر نور خورشید از بین می‌رود.
● توصیه‌ها
▪ اگر به بیماری اسهال مبتلا هستید از رفتن به داخل آب خودداری کنید. توجه به این امر بویژه برای کودکانی که هنوز پوشک می‌شوند مهم است، چرا که ممکن است در صورت وارد شدن به داخل آب، محیط را آلوده کرده و دیگران را بیمار کنند.
▪ آب استخر را به هیچ وجه وارد دهان نکنید.
▪ بهداشت خود را به‌دقت رعایت کنید. پیش از شنا حتما دوش بگیرید و دست‌های خود را پس از اجابت مزاج بشویید. آلودگی‌های پوست بدن شما به‌راحتی در آب منتقل می‌شود.
▪ حتما کودکان خردسال خود را در فواصل زمانی کوتاه به دستشویی ببرید. اگر منتظر بمانید تا خود آنها اعلام نیاز کنند، حتما دیر شده است.:: برچسب‌ها: آب تنی, شنا, بیماری, گرما
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : جمعه ٢٤ خرداد ۱۳۸٧
زمان : ٦:٠٠ ‎ب.ظ