خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

بیماران ام . اس برنامه غذایی را فراموش نکنند
نظرات ()

تغذیه نقش مهمی در حفظ سلامت بیماران مبتلا به ام.اس (MS) دارد. ام.اس ، نوعی بیماری مزمن و اغلب پیش رونده در دستگاه عصبی مرکزی است که با از بین رفتن غشای میلین در برخی اعصاب مغز و نخاع مشخص می شود. غلاف میلین، رشته های عصبی را می پوشاند و آنها را در برابر آسیب حفظ می کند. این بیماری در بالغین جوان بین ۲۰ تا ۴۰ سال شایع تر و میزان ابتلا در زنان دو برابر مردان است.افراد با عادات غذایی نادرست باید بعد از آگاهی از برنامه تغذیه ای صحیح به تدریج و در چند مرحله از برنامه غذایی مناسب استفاده کنند.
● مصرف چربی ها
با توجه به نقش مهم چربی های ضروری در ترمیم و نگهداری سلول های عصبی ، مصرف این گروه غذایی از اهمیت خاصی برخوردار است بخصوص باتوجه به عملکرد چربی ها در بروز بیماری های قلبی و عروقی و افزایش وزن، مقدار چربی دریافتی و نوع آن باید مشخص شود. به همین علت چربی های گیاهی غیراشباع باید جایگزین چربی های حیوانی اشباع شوند.
● مواد غذایی مضر
۱- غذاهای چرب ۲- فراورده های لبنی پرچرب ۳- سس مایونز و تمامی سس های دارای چربی زیاد ۴- غذاهای بسیار شیرین، کیک ، بیسکوئیت، شیرینی و آب نبات ۵- غذاهای حساسیت زا مثل تخم مرغ، شیر، سیب زمینی، گوجه فرنگی، بادنجان، مخمر، شکر و برخی میوه ها بسته به واکنش بیمار، مواد غذایی با رنگ های افزودنی مثل نوشابه ها یا با مواد نگهدارنده مثل کنسروها، ادویه ها، میوه ها و سبزی هایی که خوب شسته نشده اند یا با افزودن مواد شیمیایی رشد کرده اند که مواد باقی مانده روی آنها می تواند سمی و حساسیت زا باشد.
۶- قهوه، الکل، کولا
● مواد غذایی مفید
۱- چربی های امگا ۳ و امگا شش: منبع اصلی اسیدهای چرب امگا۳ انواع ماهی بخصوص ماهی ساردین و سالمون است و سایر منابع غذایی آن روغن سویا، کانولا، جوانه گندم، گردو، روغن تخم کتان، سبزیجات برگ سبز و روغن کبدماهی است.اسیدهای چرب امگا ۶ نیز در روغن های غیراشباع گیاهی مثل روغن ذرت، روغن کانولا، روغن سویا، روغن بادام زمینی و روغن آفتابگردان وجود دارد.
۲- میوه ها و سبزی های تازه و تمیز (سبزی های دارای برگ سبز پررنگ)
۳- جوانه ها : جوانه یونجه دراین میان، مؤثرتر است و باید موقع جوانه زدن مصرف شود.
۴- پودر جلبک آب های تازه: این پودر به صورت بسته بندی شده در برخی فروشگاه ها موجود است.
۵- مایعات: آب تصفیه شده در حدود دو لیتر (۸ لیوان) در روز، انواع چای گیاهی به جای چای معمولی و آب میوه رقیق شده از جمله مایعاتی است که نوشیدن آن در طول روز برای افراد مبتلا به ام.اس توصیه می شود.

اشرف پورمند:: برچسب‌ها: ام اس, درمان, رژیم غذایی, بیماری
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : جمعه ٢٤ خرداد ۱۳۸٧
زمان : ٦:٠٠ ‎ب.ظ