خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

اخبار سلامتی
نظرات ()

پیشگیری از هپاتیت A‌ با استفاده از واکسن:

ویروس هپاتیت A در تمام دنیا وجود داشته و به نظر می رسد انسان ها میزبان اختصاصی آن هستند. ویروس در کبد تکثیر یافته و به وسیله صفرا به مدفوع منتقل می شود که در آنجا یک تا 3 هفته پیش از شروع بیماری انتشار خود را شروع می کند و تا یک هفته یا بیشتر پس از شروع زردی آن را ادامه می دهد. ویروس از راه دهانی- مدفوع و نیز از راه خوردن غذا و نوشیدنی های آلوده از شخصی به شخص دیگر منتقل می شود.

اگرچه بیش از 75 درصد بالغینی که عفونت هپاتیت A دارند علامت دار هستند، 70 درصد عفونت های کودکان زیر 6 سال بدون علامت هستند. این ویژگی های بیولوژیک مسئول انتشار مخفیانه و کارآمد ویروس هستند. ویروس به آسانی از کودک بی علامت خردسالی به کودک دیگر یا بالغین مرتبط با وی انتقال می یابد. بنابراین کودکان به عنوان مخزن اصلی و منبع انتقال غالب در جامعه مطرح هستند.

بقیه در ادامه مطلب


در ضمن ویروس می تواند قبل از بروز علائم در بالغین منتقل شود که این مطلب نشان دهنده آن است که ویروس قبل از شروع بیماری تا حدودی در مدفوع یافت می شود، بنابراین منشاء عفونت بیماران معمولاً ناشناخته باقی می ماند. پس از دوره انکوباسیون، به طور متوسط 28 روز (از 15 تا 50 روز متغیر است) بیماری با تهوع، درد شکم، تب خستگی، ادرار تیره و زردی آغاز می شود. اگرچه بیشتر بیماران کاملاً و بدون هیچ مشکلی بهبود می یابند ولی اهمیت بالقوه هپاتیت A در بالغین به خوبی درک نشده است. در میان عوارض این بیماری می توان به اختلال انعقادی، انسفالوپاتی، نارسایی کلیوی، مدت طولانی بیماری و به ندرت عود اشاره کرد. به هر حال 13 درصد بیماران نیاز به بستری شدن دارند که از 7 درصد در کودکان کمتر از 15 سال تا 27 درصد در بالغین بالای 45 سال یا بیشتر متغیر است. برنامه نظارت CDC نشان داد که 52 درصد بیماران نمی توانستند منشاء عفونت را بیابند. تماس جنسی با فرد مبتلا به هپاتیت A ، اعضای خانواده وی (در 21 درصد بیماران) و سابقه تزریق دارو در 6 ماه قبل از شروع بیماری (در 14 درصد بیماران) 2 عامل خطر شایع بودند. هر چند عامل خطر دوم نشان دهنده احتمال انتقال از راه اشتراک سوزن های حاوی خون یا ارتباط نزدیک بود ولی این امر اثبات نشده است.

سایر عوامل خطر گزارش شده عبارت بودند از مقیم بودن یا کارکردن در مراکز نگهداری افراد (در 11 درصد)، سابقه فعالیت همجنس بازی مردانه در طول 6 ماه گذشته (7 درصد) و مسافرت به مناطق آلوده دنیا (در 4 درصد).

بر خلاف یک عقیده شایع، طغیان هپاتیت A که با رستوران ها مرتبط باشد ناشایع است. استفاده از واکسن هپاتیت A از حدود 10 سال قبل در جوامعی که میزان عفونت بالا بوده است باعث کاهش در این کشورها شده است. در کشورهای در حال توسعه تقریباً تمامی افراد تا اوایل بزرگسالی عفونت هپاتیت A را داشته اند.
:: برچسب‌ها: کبد, هپاتیت, واکسن, صفرا
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : دوشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸٧
زمان : ۳:٤٩ ‎ب.ظ