خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

نور درمانی برای مبتلایان به آلزایمر مفید است
نظرات ()

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این پژوهشگران می‌گویند؛ روشهای درمانی که ساعت طبیعی و بیولوژیک بدن را تنظیم می‌کنند می‌توانند به میزان قابل توجهی در کاهش سرعت پیشرفت بیماری آلزایمر موثر باشند.


در این مطالعات تیم پژوهشگران هلندی از نور روشن تر روز – همراه با داروی ملاتونین یا بدون آن برای بهبود خواب و خلق در بیماران و کاهش رفتارهای تهاجمی در آنها استفاده کردند.

این تاثیر باعث می شوند که روند بیماری تا 5 درصد کاهش یابد و به گفته یک متخصص انگلیسی این بدان معنی است بیماران آلزایمری می‌توانند مدت طولانی تری در خانه خودشان بمانند.

متخصصان می‌گویند؛ اگر بیماری بتواند شش ماه بیشتر در خانه خود بماند به جای اینکه به مراکز مراقبتی منتقل شود این مساله مزایای فردی و اجتماعی بسیار عظیمی در پی دارد.

اختلال در چرخه طبیعی بدن که ریتم خواب و بیداری را کنترل می‌کند یکی از مهمترین مشکلات بیماری زوال عقل است. به این ترتیب که افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است در تمام طول روز خواب باشند اما در شب کاملا بیدار بمانند. مطالعات دیگری نیز نشان داده است؛ استفاده از اتاق با نور روشن و داروی ملاتونین می‌تواند در تنظیم ساعت بیولوژیک بدن این بیماران موثر باشد.


این پژوهش از سوی محققان آکادمی هنر و علوم رویال هلند در آمستردام صورت گرفته که طی آن 189 بیمار در مراکز مراقبتهای بهداشتی در یک آزمایش منحصر به فرد تحت بررسی قرار گرفتند.

زوال عقل یا آلزایمر بیماری از دست دادن شدید توانایی ذهنی و تا حدی است که فعالیتهای عادی زندگی روزانه را دچار اختلال می‌کند.

این بیماری گاهی بیش از شش ماه طول می‌کشد تا بروز کند و از زمان تولد نیز ظاهر نمی‌شود. در نتیجه ابتلا به این بیماری گروهی از علایم مختلف بروز می‌کند که عامل آنها مرگ تدریجی سلولهای مغزی است . از دست دادن توانایی‌های ذهنی و درکی که حاصل زوال عقل است منجر به نارسایی‌ها و بروز اختلالاتی در حافظه، قدرت استدلال، برنامه ریزی و رفتار می‌شود. با وجودی که بیشتر افراد مبتلایان به این بیماری را سالمندان تشکیل می‌دهند اما ابتلا به آن هیچ محدودیت سنی ندارد.

آلزایمر شایعترین پیامد و دلیل زوال عقل است.

خسارت ناشی از زوال عقل می‌تواند بسیار مهم و قابل ملاحظه باشد. با وجودی که این بیماران اغلب بازنشسته بوده و در عمل خسارتی به درآمد آنها وارد نمی‌شود اما هزینه مراقبتهای بهداشتی از آنها بسیار بالا است.

زوال عقل معمولا در پی تخریب کورتکس مغز بروز می‌کند. کورتکس بخشی از مغز است که وظیفه کنترل تفکرات،‌ ثبت خاطرات، عملکردها و شخصیتها را برعهده دارد.

مرگ سلولهای مغزی در این منطقه علت اصلی از دست دادن توانایی‌های ذهنی است.

از آنجا که زوال عقل معمولا به آرامی پیشرفت می‌کند لذا تشخیص این اختلال در مراحل اولیه آن تقریبا دشوار است.

اما درمان به موقع می‌تواند در تخفیف علایم بیماری تاثیر قابل توجهی داشته باشد. پروسه تشخیص بیماری شامل انجام آزمایشات بدنی و نیز تکمیل کردن سابقه پزشکی است که شامل جمع آوری و بررسی نظرات اعضای خانواده و پرستاران احتمالی بیمار می‌شود.

مراقبت از فرد مبتلا به زوال عقل بسیار کار دشوار و پیچیده‌ای است. بیمار باید یاد بگیرد که چطور با محدودیت‌های عملکرد و ذهنی خود مواجه شده و کنار بیاید به همین دلیل نیاز به مراقبت‌های فیزیکی از فرد از سوی خانواده یا پرستار افزایش پیدا می‌کند.

علائم زوال عقل با بکار گرفتن ترکیبی از روشهای روان درمانی، تغییرات محیط زیستی و دارو درمانی امکانپذیر است. در مورد دارو درمانی خطر ابتلا به فراموشی وجود دارد؛ چرا که داروهای تجویز شده باید در روز چندین بار مصرف شوند و این امر عوارض جانبی در پی دارد.
 
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ:: برچسب‌ها: نور, آلزایمر, ملاتونین, بدن
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : سه‌شنبه ٢۸ خرداد ۱۳۸٧
زمان : ۱٢:٢۸ ‎ق.ظ