خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

مصرف ویتامین‌ها به روند درمان بیماری سل کمک می‌کند
نظرات ()

 
   
 
   

 

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، ‌ در این گزارش آمده است که افزودن مواد ریزمغذی و معدنی مهم از جمله سلنیوم و ویتامین‌های آ،  ب کمپلکس،  ث و ای به رژیم غذایی،  نتیجه درمان را در بیماران مبتلا به سل بهبود بخشد.  

دکتر ادوارد و ویلامور از دانشکده بهداشت عمومی‌هاروارد در بوستون می‌گوید: وضعیت مواد مغذی، فاکتور بسیار مهمی ‌در نتایج بالینی درمان بیماران مبتلا به این عفونت است. 


ویلامور و همکاران وی پیش از آغاز مطالعات خود این فرضیه را ارائه کردند که مصرف مکمل‌های غذایی می‌تواند خطر پیچیدگی‌های این بیماری و مرگ و میر در بین مبتلایان به سل را به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد. 

این پژوهشگران سپس فرضیه خود را در پژوهش روی 887 بیمار در دارالسلام، پایتخت تانزانیا مورد آزمایش و بررسی قرار دادند. 


نتایج تحقیقات نشان داد که در صورت استفاده از مکمل‌ها و ویتامین‌ خطر ناموفق بودن درمان تا حدودی کاهش می‌یابد و در تعدادی از افراد نیز خطر بازگشت بیماری پس از درمان موفقیت آمیز تا 45 درصد کاهش پیدا کرد. 

بقیه در ادامه مطلب


این تاثیر اخیر در بین زیرگروه‌هایی از بیماران که به عفونت ایدز مبتلا بودند مشهودتر بود. گفتنی است که بیماری سل در افراد مبتلا به ایدز وخیم تر و حادتر می‌شود. 

هم چنین این مطالعه نشان داد: مصرف مکمل‌های ویتامینی و تغذیه‌ای خطر بروز مشکلات ناشی از سل در خارج از ریه‌ها را کاهش می‌دهد. 

درعین حال این پژوهشگران در گزارش خود که در مجله «امراض عفونی» به چاپ رسیده، خاطرنشان کردند که مکمل‌های تغذیه‌ای در نرخ مرگ و میر یا پیشرفت بیماری ایدز تاثیری ندارند. 


با این حال ویلامور توصیه می‌کند: نتایج حاصل از یک مطالعه تنها معمولا برای ارائه توصیه‌ها و دستورالعمل‌های کلی کافی نیست اما اگر این تاثیر کم هزینه به اثبات برسد، می‌تواند روش بالقوه امیدوار کننده‌ای برای بهبود حال این بیماران و بهبود کیفیت درمان آنها باشد. 


سل یک بیماری عفونی شایع و کشنده است که علل آن اساسا باکتری موسوم به مایوباکتری توبرکولوسیس است. این عفونت عمدتا به ریه‌ها حمله ور می‌شود اما درعین حال می‌تواند سیستم اعصاب مرکزی را نیز تحت تاثیر قرار دهد. 

سایر بافتها که در صورت پیشرفت عفونت ممکن است آلوده شوند شامل سیستم لنفاوی، گردش خون، ‌استخوانها، ‌مفاصل و حتی پوست هستند. 


آخرین آمارها نشان داده است که تقریبا حدود یک سوم از جمعیت فعلی جهان به بیماری سل مبتلا هستند اما لازم به یادآوری است که تمام افراد مبتلا لزوما به شکل کامل بیماری دچار نمی‌شوند. اما از هر 10 مورد آلودگی یک مورد ممکن است به نوع پیشرفته و حاد آن منتهی شود. 

آمار ثبت شده در سال 2004 نشان داد که 6/14 میلیون مورد فعال و مزمن بیماری، 9/8 میلیون مورد جدید ابتلا و 6/1 میلیون مرگ و میر ناشی از ایدز در کشورهای در حال توسعه رخ داده است. 

در سالهای اخیر افزایش شیوع بیماری مرگبار ایدز و کوتاهی در اجرای برنامه‌های کنترل سل باعث شده است که بیماری سل دوباره شیوع پیدا کند که برخی از انواع آن نیز مقاومتر شده‌اند؛ به طوری که این همه گیری جدید منجر به ظهور زنجیره‌هایی از میکروب بیماری شده که نسبت به داروها مقاومتر هستند. 

طبق مطالعات بین سالهای 2000 تا 2004 بیست درصد از کل موارد ابتلا به سل نسبت به داروهای استاندارد و 2 درصد نسبت به داروهای خط دوم مقاوم شده‌اند. 
:: برچسب‌ها: ویتامین, سل, بیماری, مصرف
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : سه‌شنبه ٢۸ خرداد ۱۳۸٧
زمان : ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ