خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

مراقب کوچولوهای چاق باشید
نظرات ()

رئیس اداره سلامت وزارت بهداشت همراه با آغاز طرح سنجش سلامت نوآموزان خبری می‌دهد که تاکیدی بر هشدار کارشناسان تغذیه و سلامت نسبت به چاقی و سوء‌تغذیه کودکان در ایران است. بر اساس گفته او، ۵/۱۳ درصد نوآموزان بدو ورود به دبستان، مطابق با نتایج طرح سنجش سلامت سال گذشته، در معرض چاقی، ۵/۳‌درصد چاق و کم‌تحرک و ۱۲ درصد از نظر قد به سن و وزن به سن مشکل دارند. در واقع بر این اساس حدود ۳۰ درصد از این کودکان تغذیه درستی ندارند و با پرخوری و بد خوری مواجه هستند.
این در حالی است که نتایج تحقیقات در دنیا ثابت کرده توجه نکردن به درمان چاقی در کودکان، زمینه‌ساز بیماری‌های قلبی به ویژه تصلب شرایین در بزرگسالی است.
بر اساس بیانیه سازمان بهداشت جهانی (WHO)، اگر سندرم X که مجموعه‌ای از چهار فاکتور خطرساز چاقی، فشار خون، دیابت غیروابسته به انسولین و اختلال چربی خون است در کودکان به موقع تشخیص و درمان نشود، این کودکان در بزرگسالی دچار بیماری قلبی ‌تصلب شرایین خواهند شد.
مینا فرخ‌نژاد، کارشناس تغذیه کودکان در این خصوص به تغییر فرهنگ و سبک زندگی در سال‌های اخیر اشاره می‌کند و معتقد است: چه در کودکان و چه در بزرگسالان چاقی شایع است و این مساله به شکل مستقیمی به تغییر سبک زندگی، کم‌تحرکی، افزایش مصرف غذاهای آماده و فست فود‌ها در هر دو گروه ارتباط دارد.
او می‌گوید: امروزه کودکان زمان کمتری را به ورزش و تحرک می‌پردازند و اغلب وقت خود را به تماشای تلویزیون، بازی‌های کامپیوتری و غیره اختصاص داده و مدت زیادی در حالت نشسته باقی می‌مانند.به اعتقاد فرخ‌نژاد، از سوی دیگر، خانواده‌ها نیز به دلیل گرفتاری و مشغله روزانه، زمان کمتری را برای طبخ غذا در منزل اختصاص می‌دهند و مصرف غذاهای آماده رو به افزایش ‌گذاشته است که این امر در بروز چاقی در کودکان نقش بسزایی دارد.
● تغذیه سالم، کودک سالم‌
به اعتقاد متخصصان تغذیه، چاقی در کودکان یکی از موارد سوء‌تغذیه است که از علل موثر در بروز آن عدم یا کاهش تحرک است؛ کودکان در حالت عادی باید ۵۰ درصد انرژی خود را صرف فعالیت‌های فیزیکی کنند، این فعالیت‌ها در رشد ابعاد مختلف جسمی، ذهنی و روانی موثر است.
خدیجه رحمانی، کارشناس ارشد تغذیه و عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی در‌این‌خصوص می‌گوید: چاقی قبل از دوران دبستان کودکان می‌تواند در بروز چاقی سال‌های آینده موثر باشد. بنابراین باید از مصرف مواد کالری‌زا، تنقلات، شکلات و شیرینی حین تماشای تلویزیون که از دیگر علل چاقی در کودکان است، پرهیز کرد.
او می‌گوید: ساعات تماشای تلویزیون باید محدود و فقط مختص برنامه‌های مربوط به آن سنین باشد.
به گفته او، از دیگر مشکلات موجود در کودکان کم‌خونی ناشی از فقر آهن است، بنابراین استفاده از مواد غنی از آهن همچون گوشت در پیشگیری از بروز این مشکل بسیار موثر است.
وی با بیان این‌که تخم‌مرغ و شیر هر دو از منابع آهن هستند، می‌گوید: از دیگر عواملی که باعث بروز و یا تشدید کم‌خونی می‌شود بیماری‌های انگلی و عادت غلط خاک‌خوری در کودکان است.
وی همچنین درخصوص صبحانه‌گریزی برخی از کودکان خاطرنشان می‌کند: به این کودکان توصیه می‌شود پس از بیدار شدن به مدت ۳۰ دقیقه به فعالیت فیزیکی بپردازند تا با تحریک اشتها با میل بیشتری به صرف صبحانه بپردازند، زیرا عدم مصرف صبحانه علاوه بر تاثیر روی رشد جسمی کودکان، باعث کاهش حافظه کوتاه‌مدت نیز خواهد شد.
وی تاکید می‌کند: از آنجایی که کودکان معده‌ای کوچک دارند همچون بالغین قادر به تامین انرژی مورد نیاز خود در یک وعده نیستند، بنابراین باید از مواد غذایی مغذی و با ارزش تغذیه‌ای بالا در هر وعده غذایی استفاده شود.به گفته او شیر، خشکبار، میوه‌ها از جمله مواد مغذی و مفیدی هستند که می‌توان به عنوان یک میان‌وعده مناسب برای کودکان استفاده کرد.
● میزان چاقی کودکان اعلام می‌شود
رئیس اداره بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت نیز چاقی را در رتبه نخستین‌بار بیماری‌ها می‌داند: از امسال پزشکان خانواده در مورد تغذیه آموزش می‌بینند.
دکتر پریسا ترابی با اشاره به روند رو به افزایش چاقی در کودکان ایرانی به ایسنا می‌گوید:تا پایان امسال، میزان چاقی در این گروه سنی مشخص می‌شود.
وی با هشدار نسبت به مصرف بیش از اندازه غذاهای آماده (فست‌فودها)، چیپس، نوشابه‌های گازدار و مواد غذایی از این قبیل در کودکان، خاطرنشان می‌کند: به دلیل همراهی چاقی با ارزش پایین مواد غذایی، سلامت کودکان چاق در خطر است.
او این روند را منجر به افزایش بیماری‌های مزمن از جمله فشار خون، دیابت، قلب و عروق، بیماری‌های مفصلی و استخوانی می‌داند. پیش‌بینی می‌شود در آینده بیماری‌های قلبی عروقی نیز افزایش یابند.:: برچسب‌ها: چاق, مراقب
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : سه‌شنبه ٢۸ خرداد ۱۳۸٧
زمان : ٢:٠٠ ‎ق.ظ