خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

خودشناسی ؛ مکمل درمان ناملایمات روحی :
نظرات ()

روانشناسی تیپ‌های شخصیتی نه‌گانه یا «انیه‌گرم» جدیدترین کتابی است که دکتر پروین دقیقیان از چند منبع خارجی به فارسی برگردانده است.
کتاب «انیه‌گرم»یک منبع شناسی است که کاربردی نیز می‌باشد. به بهانه انتشار این کتاب گپ‌وگفت کوتاهی با مترجم انجام داده‌ایم که می‌خوانید:


برای شروع شکل هندسی «انیه گرم»را تعریف کنید؟

فرم هندسی «انیه‌گرم» و خطوطی که تیپ‌ها را به هم متصل کرده است توضیح می‌دهد که در مواقعی چنانچه یک تیپ شبیه تیپ‌ دیگری آگاهانه رفتار کند کمک سریع‌تری است برای طی کردن مراحل رشد. این روش بیان می‌کند که شخص به چه صورت رفتار کند تا مراحل رشد را طی کند.
«انیه گرم»برآیند صد سال کار تجربی است، در واقع با بررسی احوال همه شرکت‌کنندگان در موسسات مختلف و غیره در کشورهای اروپایی، آسیایی و حتی آفریقایی که در این آزمون شرکت‌ کرده بودند توانستند تقسیم‌بندی را به این شکل انجام بدهند. ویژگی این روش است که افراد در این بخش متعلق به یک قشر خاصی از جامعه نبوده‌اند، افراد تحت آزمون به طور کلی از جوامع مختلف بوده‌اند این روش چون روی خصلت‌های بشری کار می‌کند بین‌المللی می‌باشد و این یک امتیازی برای این روش «تیپ‌شناسی» محسوب می‌شود.
این کتاب با توجه به فضای نسبتا سنتی ایران، تا چه حد در جامعه ما تاثیرگذار است؟
به نظر من تفاوت‌های فرهنگی و ملیتی تاثیر این کتاب را کم و زیاد نمی‌کند. تاثیر این کتاب به قشری از جامعه که از آن استفاده می‌کنند، بر می‌گردد. این روش در تمامی دانشگاه‌ها و مراکز دینی با زمینه تدریس دین‌شناسی مطالعه شده و کاربرد دارد و چنانچه در ایران هم در میان قشر دانشگاهی و حوزه‌های علمیه تدریس بشود به همان شکل کارایی خواهد داشت.


این کتاب تا چه حد می‌تواند در دانشگاه‌ها مورد استفاده قرار بگیرد؟

در واقع این کتاب دانشگاهی است که در خارج از کشور نیز تدریس می‌شود. «انیه گرم»قابل فهم برای تمامی افراد جامعه است که در ضمن برای افرادی که دارای تحصیلات عالیه نیز هستند و می‌خواهند از حقایق و درونیات انسانی بیشتر بدانند این روش علمی و منطقی است و در واقع راهی است که برای روانپزشکان و روان‌کاوان و حتی جامعه‌شناسان و محققان و پژوهشگران که می‌خواهند راجع به حقایق انسانی بدانند کاربرد دارد.

برای عوام چطور؟ آیا قابل استفاده است؟

انگیزه‌ام، نوشتن آن به زبان خیلی ساده و قابل فهم برای غیر متخصصانی است که موفق هم بوده‌ام، برای اینکه من نگران مساله گرایش و سرعت گرایش زنان ایرانی به سمت فال قهوه، فال ورق، طالع‌بینی چینی و کف‌بینی ـ که دامن‌گیر توده مردم شده است ـ هستم. همچنین چون پاسخی برای نیازهای ترمیم نشده زندگی‌مان و ناهنجاری‌های آن نداریم و باید آرمان‌ها و آرزوهایمان را که نیاز نوع بشر است بشناسیم این کتاب را به عنوان یک منبع خودشناسی در برابر آن رفتارهای اجتماعی که غالبا منشا درستی ندارند و از حقیقت نیز به‌‌دور هستند در نظر گرفته و به نوشتن آن پرداختم.
یعنی این کتاب با خودشناسی که به فرد می‌‌دهد باعث آگاهی وی شده و او را در برابر کارهایش مسوول می‌داند که در نهایت موجب شکوفا شدن خصلت‌های خوب وی می‌شود.
دقیقا و بداند که همه انسان‌ها ضعف دارند و هیچ یک از ما در جهان امروز ولو اینکه در یک خانواده و جامعه بسیار سالم تربیت شده باشیم باز هم در مرحله سالم شخصیت خودمان نیستیم. زیرا همه این باید و نبایدها و مقرراتی که برای زندگی امروزی تعیین شده است و در دوران رشدمان به ما داده‌اند باعث می‌شود آن خود واقعی که باید باشیم نباشیم. همیشه اگر به ما گفته‌‌اند: «به برق دست نزن» نگفتند چرا فقط گفته‌اند خطرناک است. بیان نکردن چراها به انسان موجب می‌شود که فرد در تصمیم‌گیری دچار تنش شود. وقتی به کودک می‌گویند «نکن» کودک پیش خود فکر می‌کند که کار زشتی انجام داده است، همین‌قدر که انسان تصور غلطی از فعلش دارد او را وادار به حرکت در جهت رضایت عام می‌کند سرپوشی برای توانایی‌های ذاتی شخصی می‌شود که به شکل عادت در بزرگسالی در می‌آید و به نوعی خودباوری ناآگاهانه دست می‌یابد که توانایی‌های ذاتی او را سرکوب می‌کند و زمانی می‌توانیم این خلاقیت‌ها را شکوفا کنیم که خودباوری به زیبانگری و زیباشناختی شخصیتی در جهان هستی تبدیل گردد. پس با شناخت شخصیت سرکوب شده و آشکار نمودن آن بار سنگینی را از روی دوش خود برمی‌داریم.حتی اگر انسان اقدامی هم برای تغییر رفتار خودش انجام ندهد وقتی که به شناخت برسد می‌تواند آغازی برای یک سفر طولانی و بی‌پایان که انسان را به شکوفایی توانایی‌ها ذاتی خودش می‌رساند باشد. در مراحل بعدی آزادی فکر و ذهن باعث آرامش درونی انسان می‌شود.


آیا به شکل درمانی از این کتاب نمی‌شود استفاده کرد؟

بله، این کتاب کاربرد درمانی نیز دارد ولی نه برای حد ناسالم، چون معمولاً حد ناسالم نیاز به درمان دارویی همراه با مشاوره‌های رودررو دارد. دارودرمانی باعث کاهش تنش و تعادل حالت افسردگی و اختلالات روحی و روانی خواهد شد که در پی آن می‌توان روان و رفتار درمانی را آغاز کرد.

پس یکی از شاخه‌های تکمیل‌کننده درمان است؟

نه، ولی در عین حال مکمل درمان بیماری‌های روانی است.
یعنی بیشتر حالت پیشگیرانه دارد که شخص بتواند با استفاده از این کتاب خود را رفتار درمانی کند؟
بله، ولی خاصیت روان درمانی برای بیماری‌های روانی اکتسابی نیز دارد. برای بیماری‌های وراثتی ـ روانی جوابگو نیست، ولی کسی را که
فکر می‌کند دچار وسواس و یا یک نوع توهم شده و یا در زمینه‌هایی حساسیت بیش از حد نشان می‌دهد یا بدون دلیل توهم دارد و یا ترس به شکل سیستم دفاعی خود درآمده و باعث شده فرد به هذیان‌گویی پناه بیاورد را می‌توان با این روش درمان کرد.
در درون دایره «انیه‌گرم»ـ Ennea gramـ مثلث تفکر احساس و غریزه را داریم تا چه اندازه


بها دادن یک ضلع از این مثلث می‌تواند روی دو ضلع دیگر اثرگذار باشد؟

این سه ضلع کاملاً به هم مرتبط هستند وجدا کردنشان صرفاً برای این است که شدت تاثیرشان را نشان دهیم ولی در هرکدام از این گزینه‌های مثلث فرضی مانند تفکر بر اضلاع شعور و درک کاملاً حاکم است. منتها مطلبی که باعث می‌شود تفکر تاثیرگذار باشد ضمن اینکه اضلاع احساس و غریزه هم فعالیت و با هم هماهنگی و ارتباط دارند.
در نوع ناسالم یکی از این سه ضلع به یک‌باره ارتباطش با دو ضلع دیگر قطع می‌شود و مرحله ناسالمی آغاز می‌گردد که این ضلع ارتباط هماهنگ با دو ضلع دیگر ندارد و خود موجب بروز اختلال‌هایی می‌شود که مانع از پیشرفت شخص و احساس آرامش او می‌گردد و باعث می‌شود که انسان عدم موفقیت را تجربه کند.


فکر می‌کنید چه نقدهایی روی کتاب شما نوشته شود؟[/size]

در واقع چنانچه کتاب تاثیرگذار باشد و شخصی به من بگوید که با خواندن کتاب و کاربرد آن به یک آرامش درونی رسیده‌ام جای خوشحالی و موفقیت کمی برای من نیست.
با توجه به اینکه خود کتاب را خوانده و اشتباه نگارشی در آن دیده‌ام اما برایم مهم نیست، به این دلیل که معتقد هستم نویسنده ولو اینکه توانا هم باشد با خواندن دوباره نوشته‌اش جا برای تصحیح نگارش و فهم‌ بهتر دارد؛ شاید کتاب من در برابر کتاب دیگر نویسندگان که برای آثارشان تبلیغات بیشتری می‌کنند به علت عدم حضور خودم و نبود تبلیغات، زیاد شناخته شده نباشد اما به‌نظر من اولین بهترین است

:: برچسب‌ها: روحی, خودشناسی, مکمل, روانشناسی
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : پنجشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٧
زمان : ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ