خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

بازی شغل کودکان است
نظرات ()


بازی یکی از نیازهای اساسی کودکان است. شاید بتوان گفت مهم ترین و اساسی ترین فعالیت کودک به شمار می رود که در عین سرگرم کردن کودک کارکردهای مهم دیگری را داراست که هر یک از این کارکردها به جنبه ای از زندگی کودک مربوط می شوند و او را برای ورود به زندگی بزرگسالی آماده می سازند.

با توجه به این موضوع تا به حال شده بازی کردن کودک خود را تماشا کنید؟ نباید فراموش کرد که یک کودک در حال بازی مثل یک کودک نشسته روی نیمکت مدرسه است با این تفاوت که این بار معلم خود او و گچ و تخته، اسباب بازی‌هایش هستند.
اهمیت این موضوع باعث می شود که متوجه شویم نقش بازی برای کودک تا چه حد مهم است و نوع بازی های امروزی چقدر در شکل گیری شخصیت آن ها مؤثر است.
بسیاری از بازی هایی که امروزه کودکان انجام می دهند با بازی های نسل گذشته تفاوت دارد.
زمانی بازی های سنتی و قدیمی لحظات شاد و دوست داشتنی دنیای بازی های کودکانه را پر می کرد.
در بین دختر بچه‌ها هیچ بازی به اندازه عروسک بازی و خاله بازی دوست داشتنی نبود. بازی هایی که اغلب به صورت گروهی انجام می شد و دور از دنیای واقعی نبود.
هر چند امروزه علاقه به این بازی ها در بین کودکان از بین نرفته اما نسبت به گذشته این علاقه کم رنگ تر شده و کمتر در بین بازی های آن ها دیده می شود.
شرایط محیطی و اجتماعی که کودکان امروزی در آن زندگی می‌کند در شکل گیری این تفاوت در نوع بازی های آن‌ها بسیار مؤثر است.
زمانی بازی‌های کامپیوتری و فیلم های کارتونی وارد دنیای بازی بچه‌ها ‌آن ها نشده بود.
این تفاوت در نوع اسباب بازی‌هایی که مورد علاقه کودکان است نیز دیده می‌شود. زمانی یک عروسک ساده به عنوان اصلی ترین و محبوب ترین اسباب بازی مورد علاقه و دختر بچه ها در بازی هایشان محسوب می شد. اما امروز تنوع و گوناگونی اسباب بازی ها از اسباب بازی های پلیسی گرفته تا انواع و اقسام شخصیت های کارتونی آن قدر در بازار زیاد شده که جای علاقه به یک عروسک یا ماشین ساده در بین کودکان را پر کرده است.
از آن جایی که بازی جایگاه ویژه ای در رشد جسمانی و شکل گیری شخصیت کودک دارد باید توجه داشت که این تفاوت در نوع بازی ها و استفاده از اسباب بازی ها چه تأثیرات مثبت یا منفی می تواند داشته باشد.
به طور مثال بازی های رایانه ای، ویدئویی و تلویزیونی در عین حال که می توانند نیروی تخیل کودکان را تقویت کننده می توانند شخصیت ها، داستان ها و مطالعات آماده را به کودکان دهند و کودکان را به گونه ای کاملاً منفعل آماج حملات خود قرار دهند و آن ها را از دنیای واقعی دور کنند.
بازی نقش مهمی در رشد کودکان به خصوص دختر بچه ها دارد. رشد سالم جسم کودکان به کمک بازی میسر است. دور شدن از بازی های پرتحرک مثل زو، وسطی، طناب بازی و گرایش به بازی های کم تحرک و یا بدون تحرک همچون بازی های کامپیوتری در بیماری های حرکتی کودکان بسیار مؤثر است.
ساختمان بدن کودک با دویدن، بالا رفتن از درخت و صخره گرفتن، پریدن از بلندی، بازی‌های با توپ و بی توپ قوام می‌یابد، چابک می‌شود و می تواند در نهایت سلامتی رشد طبیعی خود را داشته باشد. این اهمیت در شکل گیری شخصیت و روحیات آن ها نیز مؤثر است.
بازی های ظریف، مانند ساختن با الگو و یا کاغذ و هر ماده دیگری به کودک یاری می‌دهد تا قدرت تمرکز حواس خود را قوی‌تر و زبده تر کند.
کودک محیط پیرامون خود، یعنی جامعه را با بازی می فهمد و هضم می کند. کودک احساسات خود را با بازی می‌آزماید و یاد می گیرد که از احساسات خود به موضع استفاده کند.
کودک با بازی «من» خود را می یابد و آن را قوی و قوی تر می کند.
به طور کلی بازی ابزاری است که کودکان توسط آن زندگی را تجربه می کنند. بازی شغل کودکان است. شغل مهمی که هزاران نقش را در خود جای داده است.


منبع : روزنامه تهران امروز:: برچسب‌ها: بازی, شغل, کودک, فرزند
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : پنجشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٧
زمان : ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ