خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

تاثیر درمانی موسیقی بر اسکیزوفرنی
نظرات ()


این نکته را نتایج یک تحقیقات در بریتانیا مشخص ساخته است. یک بررسی در چهار بیمارستان که توسط محققان در کالج امپریال لندن انجام شد، نشان داد تشویق بیماران در اینکه خود را از طریق موسیقی درمان کنند، منجر به بهبود نشانه‌های این بیماری می‌شود.
این بررسی نشان می‌دهد که موسیقی‌درمانی به عنوان یک راه موثر برای این نوع افراد، به ویژه زمانی که آنها به شدت «بدحال» هستند محسوب می‌شود. یک درصد مردم در بریتانیا و آمریکا دچار مشکل اسکیزوفرنی هستند. این بیماری معمولا در اواخر دوران نوجوانی و اوایل دهه بیست سالگی آغاز می‌شود و با علائمی چون توهم، افکار بیهوده، شنیدن صدا و تغییرات رفتاری همراه است.
برای این بررسی، بیماران در دو گروه قرار گرفتند:


1 - گروهی که تنها درمان‌های خاص را داشته‌اند.

2 - گروهی که این نوع درمان‌ها را همراه با ترکیبی از موسیقی (شامل 8 تا 12 جلسه) دریافت کرده‌اند.


تیم تحقیق پس از بررسی آثار این درمان‌ها در هر دو گروه، به این نتیجه دست یافتند. در گروه دوم که موسیقی‌درمانی نیز داشته‌اند، بهبودی قابل توجهی به چشم می‌خورد. اگرچه آنها نتوانستند به طور کامل نقش سایر عوامل تاثیرگذار در شدت این بیماری را مشخص کنند. آنها معتقدند که بررسی‌های بیشتری را باید برای دستیابی به این نتایج در آینده دنبال کنند.
موسیقی‌درمانی ممکن است در موارد خاصی که درمان اسکیزوفرنی با مصرف دارو حداقل بهبودی را به دنبال دارد، به طور قابل توجهی اثربخش باشد.
:: برچسب‌ها: موسیقی, اسکیزوفرنی, روانی, روانشناسی
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : پنجشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٧
زمان : ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ