خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

خنده بر هر درد بی‌درمان دواست
نظرات ()


زمانی که ترشرویی در رابطه‌ای وجود داشته باشد، هر فردی در زندگی خود احساس خلأ پیدا می‌کند و دلـیـل آن نیـز ایـن است که کیفیت زندگی ارتباط شـدیـدی بـر روی تعادل روحی و روانی افراد می‌گذارد. اگر می خواهید از زندگی خود راضی باشید، بنابراین باید رابطه‌ها را شاداب و بانشاط نگه دارید.آمـار طلاق حاکی از آن است که ما به هیچ‌وجه در این امر مـوفـق ظـاهر نشده‌ایم. تقریبا حدود نیمی از ازدواج‌ها بـه طـلاق مـنـجر می‌شود و پایان‌ ناگواری را به همراه می‌آورد. بسیاری از آن ازدواج‌هایی که به قوت خود باقی می‌مانند نیز زوجین به اندازه کافی شاد و خوشحال نیستند.
بیشتر مردم ارزش یک رابطه سالم را می‌دانند و بدون توجه به اینکه چندبار ممکن است شکست بخورند، باز هم با امید فراوان به راه خود ادامه داده و به آینده امیدوارند. به همین دلیل مطالبی در این زمینه که در کتاب‌های مربوط به روابط و بحث‌ها و برنامه‌های تلویزیونی وجود دارند، وقت مردم را به خود اختصاص می‌دهند.
اما از میان تمام فاکتورهایی که برای ایجاد جوی مساعد در روابط خانوادگی پیشنهاد می‌شود یک راه‌حل وجود دارد که کمتر از آن به عنوان یک مداوا یاد شده. این در حالی است که هر فرد آرزوی آن را می‌کند و همواره میزان بیشتری از آن را درخواست می‌کند: خنده!
خنده‌ای که در خانه رشد کند یکی از نیازهای ضروری است. خندیدن یکی از نیازهای اولیه و از انواع ضروری آن و تنها مختص انسان است. خنده نشان‌دهنده زندگی اجتماعی است. (زمانی که هیچ شنونده‌ای در مقابل شما وجود نداشته باشد هیچ خنده‌ای هم به وجود نمی‌آید). خندیدن باعث پیوند دادن انسان‌ها به یکدیگر می‌شود. ذهن گوینده و شنونده را با هم هماهنگ کرده و نشان می‌دهد که از نظر احساسی با هم موافق نظر هستند.
خنده از طریق قانون‌های سخت از پیش تعیین‌شده به وجود نمی‌آید بلکه در حین مکالمه و برقراری ارتباط است که افراد شروع به خندیدن می‌کنند. «خنده ارتباطی به خوشمزگی ندارد بلکه در رابطه با ارتباط‌های اجتماعی است که معنا پیدا می‌کند.»
در این قسمت برخی از یافته‌های متعجب‌کننده را درباره خنده مرور می‌کنیم:
خندیدن امری است که به طور تصادفی رخ می‌دهد و شما را به نتایج بسیار زیادی می‌رساند اما یکی از بهترین رهاوردهای آن، در کنار هم جمع کردن مردم می‌باشد. در حقیقت فواید سلامتی خنده از حمایت‌های اجتماعی که برای فرد به وجود می‌آورد نشات می‌گیرد.
خنده نقش مهمی در پیوستن دل‌ها به یکدیگر دارد.
هر دو جنس (چه زن و چه مرد) خندیدن را دوست داشته و بسیار می‌خندند. اما خانم‌ها بیشتر از آقایون می‌خندند- تقریبا در حدود 126 درصد بیشتر از مردها- و آقایون نیز خیلی بیشتر خنده تحویل می‌گیرند.
خنده با افزایش وزن کاهش پیدا می‌کند.
مثل خمیازه، خنده نیز واگیردار است. کسی نمی‌تواند در مقابل آن از خود مقاومت نشان دهد.
خنده آنگاه موثر و درمان‌بخش است که به موقع باشد و به شخصیت دیگران آسیب نرساند، خنده‌های بی‌مورد و تمسخرآمیز، انسان را غافل می‌کند و پرده سیاهی روی عوامل شادی‌آفرین دیگر می‌کشد، لبخند زدن و خندیدن، نشانه داشتن شخصیتی دست و دلباز، اجتماعی و خوش‌قلب است، گرچه، معمولاً خندیدن زیاد را با سبکسری یکی می‌دانیم ولی باید بدانیم که تغییراتی فراسوی سبکسری در جسم و بدن انسان به واسطه خندیدن و لبخند زدن به وجود می‌آید که تظاهرات عینی آن شادمانی است که در این حالت تمام جسم تنظیم می‌شود و ذهن شفاف می‌شود.


منبع : تهران امروز:: برچسب‌ها: خنده, درد, دوا, بی درمان
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : پنجشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٧
زمان : ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ