خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

استرس مى‌تواند موجب سرطان و کاهش قدرت یادگیرى شود
نظرات ()

آثار منفى استرس روى بدن انسان از مدتها قبل شناخته شده است اما پژوهشهاى جدید نشان مى‌دهد «احساس» استرس در بروز سرطان گردن رحم نقش مهمى ایفا مى‌کند و در کاهش یادگیرى و حافظه نیز موثر است.

به گزارش خبرگزارى‌ها، محققان میزان استرس روزانه ‪۷۸‬ زن که آزمایش پاپ اسمیر غیرطبیعى داشتند را با نتایج به‌دست آمده از ‪۲۸‬ زنى که آزمایش پاپ اسمیر طبیعى داشتند مقایسه کردند.

یافته‌هاى این پژوهشگران نشان‌دهنده ارتباط قوى بین استرس و سرطان گردن رحم است.

کارولین فانگ روان‌شناس در مرکز سرطان فاکس چیس در فیلادلفیا و مجرى این تحقیقات گفت: صرفنظر از آنچه واقعا در زندگى این زنان روى ‌داده بود، زنانى که استرس بیشترى تجربه کرده بودند، در مقابل به ویروس انسانى پاپیلوم (HPV) ‬واکنش ایمنى کمترى نشان دادند.

سرطان گردن رحم پس از سرطان سینه دومین سرطان رایج بین زنان است. بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانى، سالانه حدود ‪۲۵۰‬ هزار نفر بر اثر ابتلا به این بیمارى جان خود را از دست مى‌دهند.

ویروس پاپلیوم انسانى بویژه گونه ‪ HPV ١۶‬یکى از عواملى است که موجب بروز سرطان گردن رحم مى‌شود. ‪ HPV‬از طریق جنسى منتقل مى‌شود و اما این ویروس در زنان سالم در طول زمان از بین مى‌رود.

دانشمندان مى‌گویند باید براى تایید این یافته‌ها و نشان دادن اینکه کاهش استرس توانایى بدن را براى مبارزه با ‪ HPV تحقیقات بیشترى صورت گیرد.

تحقیق دیگرى نیز حاکى از آن است که هورمون استرس بر حافظه و یادگیرى در جوندگان دیابتى تاثیر مى‌گذارد.

دیابت موجب آسیب دیدن سلامت شناختى بیماران مى‌شود اما اکنون دانشمندان یکى از سازوکارهاى بالقوه موثر در مشکلات یادگیرى و حافظه در این افراد را شناسایى کرده‌اند.

یک موسسه ملى بهداشت جدید ‪ NIH‬با بررسى جوندگان دیابتى دریافت افزایش میزان هورمون استرس که توسط غده فوق کلیوى تولید مى‌شود عملکرد سالم هیپوکامپوس را که مسوول یادگیرى و حافظه کوتاه مدت است مختل مى‌کند.

منبع:ایرنا

علاوه بر این وقتى میزان هورمون گلوکوکورتیکوید کورتیکوزترون فوق کلیوى (هورمون کورتیزول در انسان) به میزان طبیعى باز مى‌گردد هیپوکامپوس توانایى خود را براى تولید سلولهاى جدید و بازیابى شکل‌پذیرى مورد نیاز براى جبران آسیب دیدگى و بیمارى باز مى‌یابد.

نتایج این تحقیقات که توسط موسسه ملى پیرى انجام شده در نشریه علم عصب نیچر منتشر شده است.

محققان دریافتند وقتى میزان کورتیزول به‌خاطر آسیب در شکل‌پذیرى و کاهش رشد سلول‌هاى جدید، افزایش مى‌یابد، حیوانات مبتلا به دیابت، دچار کاهش قدرت یادگیرى و حافظه مى‌شوند.

با این حال بازگرداندن کورتیزول به میزان طبیعى تاثیر منفى روى هیپوکامپوس را از بین برد و یادگیرى و حافظه را احیا کرد.
:: برچسب‌ها: استرس, سرطان, یادگیری, کاهش
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : پنجشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٧
زمان : ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ