خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

فارسی را پاس بدارید؛ نرخ ارسال پیامک لاتین از فردا گران می‌شود
نظرات ()

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: جامعه اطلاعاتی - ارتباطات

 

شبکه‌ی تلفن همراه اپراتور اول کشور بر اساس آمارهای ارایه شده روزانه میزبان حدود 45 میلیون پیامک است و همراه اول اکنون بیش از 27 میلیون مشترک تلفن همراه دایمی و اعتباری در کشور دارد که نسبت به ارسال پیام کوتاه اقدام می‌کنند؛ با توجه به این که تعرفه‌ی ارسال پیامک لاتین و فارسی بر اساس مصوبه‌ی دولت تغییر کرده، افزایش نرخ ارسال پیامک لاتین از فردا (یکم تیرماه) اجرایی می‌شود که تاکنون 146 ریال محاسبه می‌شد که از این تاریخ 222 ریال محاسبه خواهد شد. نرخ پیامک فارسی هم قرار بود از اسفندماه سال گذشته کاهش یافته و 89 ریال محاسبه شود اما ظاهرا به دلیل مشکلات فنی تاکنون کاهشی نداشته و با همان قیمت قبل محاسبه شده است.

به گزارش خبرنگار سرویس ارتباطات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شرکت ارتباطات سیار ایران با افزایش واگذاری‌ها و رشد تعداد مشترکانش با رشد شمار پیام‌های کوتاه و در نتیجه درآمدهایش مواجه است؛ سازمان بازرسی کل کشور سال گذشته نسبت به گران بودن هزینه‌ی دریافتی پیامک توسط شرکت مخابرات ایران اعتراض کرد و میزان هزینه‌ی دریافتی از مشترکان همراه اول را بیش‌تر از هزینه‌ی واقعی یک پیامک دانست.

در نتیجه موضوع تغییر تعرفه‌ی ارسال پیامک اواخر سال گذشته، از سوی وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات اعلام و گفته شد که بر اساس مصوبه‌ی دولت و به منظور فرهنگ‌سازی و بسط و گسترش خط و زبان فارسی نرخ پیامک فارسی از اسفندماه به 89 ریال کاهش یافته همچنین تعرفه‌ی پیامک‌هایی که به صورت لاتین ارسال می‌شوند تا تیرماه 87 با قیمت کنونی 146 ریال محاسبه و پس از آن 222 ریال محاسبه خواهد شد؛ بر اساس مصوبه‌ی دولت افزایش تعرفه‌ی ارسال پیامک لاتین از تیرماه اجرایی می‌شود.

در حالی که محمدمهدی عطوفی - معاون بازاریابی و امور مشتریان شرکت ارتباطات سیار - در این‌باره به خبرنگار ایسنا گفته بود: افزایش نرخ پیامک لاتین تقریبا با چهارماه تاخیر از ابلاغ این موضوع اجرا می‌شود و نرخ پیامک‌های فارسی از اواخر اسفندماه سال 86 به مبلغ 89 ریال محاسبه می‌شود اما ظاهرا به دلیل آماده نبودن شرایط، این کاهش هنوز در صورت‌حساب‌های مشترکان اعمال نشده است.

قرار است ما به‌التفاوت تعرفه‌ی پیامک فارسی در صورت‌حساب‌های دوره‌ی بعدی مشترکان محاسبه ‌شود و کسانی که از 20 اسفندماه سال گذشته به ارسال پیامک فارسی اقدام کرده‌اند، به‌عنوان بستانکار محسوب شوند.

داود زارعیان - مدیر کل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران - در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با تایید این مساله فراهم کردن شرایط فنی شبکه را دلیل این تاخیر دانست.

به گفته‌ی او مابه‌التفاوت تعرفه‌ی پیامک فارسی در صورت‌حساب‌های دوره بعد محاسبه می‌شود و کسانی که از 20 اسفندماه سال گذشته پیامک فارسی ارسال کرده‌اند به صورت اتوماتیک بستانکار می‌شود و در قبض‌هایی که در دوره‌ی بعد توزیع خواهد شد همان مبلغ 89 ریال برای آن‌ها محاسبه شده و مابه‌التفاوت 142 ریال برای آن‌ها محاسبه می‌شود.

در هر حال به گفته‌ی معاون شرکت ارتباطات سیار طبق ابلاغیه‌ای که صادر شده افزایش تعرفه پیامک‌های لاتین که از میزان 142 ریال به 222 ریال افزایش یافته از تاریخ یکم تیرماه اجرایی خواهد شد.

یکی از موضوعاتی که در این جریان مطرح شد تفاوت حجم کاراکتر در پیامک‌های لاتین و فارسی و راهکار جبران آن بود به طوریکه حدود 70 کاراکتر در پیامک فارسی مبادله می‌شود اما این میزان در پیامک لاتین 160 کاراکتر است که به گفته‌ی مسوولان بحث افزایش کاراکتر پیامک فارسی از70 کاراکتر به 160 کاراکتر با پیاده سازی نرم‌افزار پیامک فارسی حل خواهد شد که مشترکان در صورت استفاده از نرم‌افزار مذکور می‌توانند با هر پیامک فارسی معادل160 کاراکتر را ارسال کنند.

این موضوع درحالی است که هنوز اطلاع‌رسانی دقیقی درباره‌ی چگونگی و زمان استفاده از این نرم‌افزار ارایه نشده است.

یکی دیگر از موضوعات مطرح شده این بود که برخی از گوشی‌ها امکان ارسال پیامک فارسی ندارند و در نتیجه مشترک نمی‌تواند از این کاهش هزینه پیامک فارسی بهره‌مند شود که وزیر ارتباطات دراین باره گفته بود: اکثر گوشی‌هایی که در حال حاضر در اختیار مردم است، قابلیت ارسال پیام فارسی را دارند مگر گوشی‌هایی که قدیمی باشد که حدود چهارماه فرصت به مشترکان داده شد که آن‌ها بتوانند خود را با این موضوع تطبیق دهند.

محمد سلیمانی درباره‌ی ابهامی که پیرامون تفاوت میزان کاراکترهای پیامک به فارسی و لاتین وجود دارد نیز تاکید کرده بود: بحث کاراکتر در این زمینه نیز توسط تکنولوژی حل می‌شود و متخصصان ما باید در این زمینه دست به کار شوند و ما نیز حاضریم سرمایه‌گذاری کنیم و به طور قطع فن‌آوری این موضوع را حل می‌کند کما اینکه قبلا در اینترنت و رایانه، مسائل و زبان غیرلاتین جایی نداشت اما امروز وضعیت تغییر کرده و این مسائل حل شده است.

به گفته‌ی او دولت به موضوع پیامک با دید فرهنگی نگاه کرد تا بتواند اثرات مخرب فرهنگی که به واسطه ورود هر تکنولوژی امکان بروز پیدا می کند را مرتفع کند بنابراین تصمیمات مرتبط با پیامک تلفن همراه اقتصادی نبوده و یک تصمیم فرهنگی است.

وی اظهار کرده بود: زبان و خط فارسی آنقدر اهمیت دارد که هر فرد ایرانی و هر فرد فارسی‌زبان و یا علاقه‌مندان به این زبان همه موظف به حفظ و حمایت از خط و زبان فارسی هستند و این فرهنگ چند هزار ساله را باید حفظ کنند،در بخش پیامک نیز اهمیت این موضوع و تاثیر آن روی خط فارسی مشخص شد و دست‌اندکاران و مردم هم این موضوع را متوجه شده و آن را پی‌گیری کردند تا این بحث در دولت مطرح و قرار بر این شد که پیامک با همان روالی که قبلا داشت اما با کاهش قیمت پیامک فارسی انجام شود.
:: برچسب‌ها: فارسی, پیامک, لاتین, sms
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۸٧
زمان : ٧:٠۸ ‎ب.ظ