خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

سازمان ملل مدعی ترانزیت ۳۱ درصد مواد مخدر افغانستان از ایران است
نظرات ()

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: با تلاش ایران برای رفع ابهام از سازمان ملل متحد در مورد سهم ایران در ترانزیت مواد مخدر تولیدی افغانستان به اروپا، سازمان ملل، آمار ۶۱ درصد ترانزیت مواد مخدر افغانستان از ایران را به ۳۱ درصد اصلاح کرد.
اسماعیل احمدی مقدم دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ، عصر امروز در مراسم روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، در سالن همایش‌های بین المللی صدا و سیما، افزود: سال گذشته به کشف بی‌سابقه ۶۱۲ تن انواع مواد مخدر دست یافتیم که معادل ۸۸۷ تن تریاک است و نسبت به کشفیات سال ۸۵ حدود ۴۴درصد رشد دارد.
وی گفت: افزایش ۹ درصدی دستگیری عوامل اصلی قاچاق مواد مخدر، کاهش ۲۲ درصدی دستگیری معتادان در کشور به علت سیاست اولویت درمان بر دستگیری، رشد پنج درصدی انهدام باندها و شبکه‌های تهیه و توزیع مواد مخدر، رشد شش درصدی اجرای عملیات علیه این شبکه‌ها و رشد ۴۶درصدی درگیری مسلحانه با قاچاقچیان و اشرار از جمله دستاوردهای سال ۸۶ در عرصه مبارزه با مواد مخدر است.


دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: طی سال گذشته به طور میانگین روزانه، پنج عملیات پاکسازی مناطق آلوده، ۲ درگیری مسلحانه با قاچاقچیان و اشرار، انهدام شش گروه و باند مواد مخدر، دستگیری ۴۰۷ نفر از قاچاقچیان و عاملان توزیع و عرضه مواد مخدر، جمع آوری ۶۲۱ نفر معتاد از سطح شهرها و ورود ۵۳۰ نفر مجرم مواد مخدری به زندانها انجام شده است.
وی گفت: مجموع افراد تحت پوشش برنامه‌های درمان، بازتوانی، کاهش آسیب در بخش خصوصی و دولتی شامل مراکز درمان گذری، تیم های سیار، کلینیک‌های مثلثی، سرپناه، مراکز اجتماع درمان مدار، مراکز متادون درمانی در سال گذشته نسبت به سال ۸۵ حدود ۲۸ درصد افزایش یافت و به رقم بی سابقه ۵۸۷ هزار و ۱۰۹ نفر رسید.
اجمدی مقدم افزود: با اجرای طرح نجات شامل غربالگری و درمان اجباری معتادان تزریقی پر خطر و ولگرد، ۲۱ هزار و ۳۸۸ نفر از این معتادان شناسایی و دستگیر شدند که ۱۷ هزار و ۳۱۶ نفر آنها به مراکز درمان و کاهش آسیب ارجاع شدند.
وی ادامه داد: تمرکز فرآیند پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و روانگردان‌ها نیز در محیط‌های چهارگانه آموزشی، کاری، خانواده و محلات بود، هزار سازمان مردم نهاد نیز به همین منظور و در جهت کاهش تقاضای مواد مخدر فعال شدند، بانک اطلاعات این سازمانها و شبکه وب سایت آنها نیز طی سال گذشته تکمیل شد.
دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: بر اساس آخرین گزارش سازمان ملل در سال ۲۰۰۷ میلادی، مواد مخدر، جنایت و تروریسم همچنان به عنوان سه تهدید بسیار بزرگ علیه صلح و امنیت جهانی مطرح هستند و این سازمان در این گزارش قویاً بر کاهش تقاضای مواد مخدر تاکید کرده است.
مشاور رئیس جمهوری ادامه داد: افزایش جرم و جنایات سازمان یافته، افزایش بیماری‌های ایدز و هپاتیت، رشد مرگ و میرهای ناشی از اعتیاد، گسترش نا امنی، فقر و محرومیت، تنها گوشه‌ای از تبعات شوم اعتیاد است که در سطح کلان تر به شدت سلامت، امنیت، تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشورهای در معرض خطر آن را تهدید می‌کند و طی سالهای اخیر مانع از رشد، توسعه، و ثبات در کشورها شده است.
وی گفت: افغانستان ۸۲ درصد زمینهای زیر کشت خشخاش جهان را به وسعت ۱۹۳ هزار هکتار و تولید ۹۳ درصد تریاک جهان( معادل ۸۲۰۰ تن) در اختیار دارد و کشوری بی‌رقیت در این عرصه است.
احمدی‌مقدم ادامه داد: با تشکیل دولت مرکزی در افغانستان و حضور نیروهای غربی امید می‌رفت مشکل کشت و تولید مواد مخدر در این کشور کنترل شود، اما بر عکس بیشترین میزان کشت خشخاش در این مدت در افغانستان صورت گرفته است که نتیجه ناامنی، آشفتگی و بی ثباتی در ساختارهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و نظامی،‌ جنگهای داخلی، وجود نیروهای اشغالگر ناکارآمد، فساد اداری، تروریسم و عدم انجام تعهدات کشورها و مجامع بین‌المللی در این کشور است.
وی گفت: افزایش حضور دولت مرکزی در مناطق مرکزی و شمالی افغانستان موجب کاهش کشت خشخاش در این مناطق شده است به نحوی که تعداد استان‌های عاری از کشت خشخاش در این مناطق از شش استان در سال ۲۰۰۶ به ۱۳ استان در سال گذشته میلادی افزایش یافته است.
احمدی مقدم افزود: استان هلمند در جنوب افغانستان که در نزدکی مرز ایران و پاکستان است، اکنون به تنهایی ۵۳ درصد زمینهای زیر کشت خشخاش را به خود اختصاص داده است و بیشترین لابراتوارهای تبدیل مواد به هروئین نیز در مناطق جنوب و شرق این کشور مستقر است.
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه مقصد نهایی و مصرف کننده اصلی مواد مخدر افغانستان کشورهای اروپایی و غربی هستند، برقراری سلامت و امنیت این کشورها در گرو سرمایه‌گذاری،‌ حمایت و تقویت امر مبارزه با مواد مخدر افغانستان و کشورهای همجوار آن است.
عبدالرضا مصری، وزیر رفاه و تامین اجتماعی نیز در این مراسم گفت:‌ حضور آمریکا در افغانستان موجب سه برابر شدن کشت و تولید مواد مخدر در این کشور شده است، این امر یا ناشی از ضعف و ناتوانی این نیروها یا سهل انگاری آنها در کنترل تولید مواد مخدر در افغانستان است، پیشنهاد ما به ‌آنان این است که اگر توانایی این کار را ندارند، این کار را به دیگرانی بسپارند که آماده هستند این کار را انجام دهند.
وی افزود:‌ ما قربانی هر نوع مواد هستیم، چه مشتقات تریاک از افغانستان و چه روانگردانها که دست پخت کشورهای صنعتی است.
وی گفت: تشکیل اورژانس اجتماعی از سوی وزارت رفاه و سازمان بهزیستی در کنار اورژانس امنیت و اورژانس سلامت برای مداخله در بحرانهای عاطفی و احساسی جوانان یک اقدام بی نظیر در دنیاست که در جهت پیشگیری از آسیبهای اجتماعی انجام شده است.
در این مراسم همچنین قرآنی که به دست حدود ۶۰۰ نفر از معتادان پاک شده کتابت شده است،‌ به ستاد مبارزه با مواد مخدر تقدیم شد که این ستاد نیز این قرآن را به آستان قدس رضوی اهدا کرد.
ستاد مبارزه با مواد مخدر در مراسم امروز از ۱۶ نفر فعالان عرصه مبارزه با مواد مخدر در سراسر کشور تقدیر کرد.  
   
 
 
 
 
   خبرگزارى فارس
 
:: برچسب‌ها: ملل, سازمان, ترانزیت
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : جمعه ٧ تیر ۱۳۸٧
زمان : ۱:٢٠ ‎ب.ظ