خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

دولتها دسترسی برابر به خدمات اجتماعی معتادان را تضمین کنند
نظرات ()

دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: از دولت‌ها می‌‌خواهم دسترسی برابر به خدمات اجتماعی و بهداشتی برای مردمی که در حال مبارزه با اعتیاد هستند، را تضمین کنند.
بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت ۲۶ ژوئن روز جهانی مبارزه با مواد مخدر و قاچاق که در ایران توسط روبرتو آربیتریو، رئیس دفتر مرکز مبارزه با جرم و مواد مخدر سازمان ملل متحد در ایران (UNODC ) در سالن همایشهای بین المللی صدا و سیما قرائت شد، با بیان اینکه به هیچ‌کس نباید انگ و ننگ چسبانده شود یا در مورد افرادی که وابسته به مواد مخدر هستند، نباید تبعیض اعمال شود، تصریح کرد: کشورهای عضو سازمان ملل ۱۰سال قبل در واکنش به اهمیت مشکل مواد مخدر در جهان، اجلاس ویژه مجمع عمومی را برگزار کردند و در آن متعهد شدند، اقدامی محکم در زمینه کاهش عرضه و تقاضا برای مواد مخدر اجرا کنند.
وی افزود: امروزه مواد مخدر همواره زندگی‌ها را نابود می‌کند، موجب اشاعه جنایت می‌شود و تهدیدی علیه توسعه پایدار است. اما ما درک بهتری برای رویارویی با سوء مصرف و قاچاق مواد مخدر داریم. سیاستگذاران می‌توانند انبوهی از مدارک در زمینه مصرف و وابستگی فزاینده به مواد مخدر ارائه دهند.
دبیر کل سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: همکاری بین‌المللی و کمک فنی، در حال بهبود وضعیت توانایی‌های نیروهای انتظامی است. کمک‌های توسعه‌ای در حال یاری رساندن برای کاهش فقر و فروش محصولات کشاورزی غیرقانونی با ارائه جایگزین‌های پایدار هستند. تمرکز قویتر بر پیشگیری و درمان، سلامت را در مرکز راهبردی کنترل مواد مخدر قرار داده و به آهسته کردن گسترش بیماری ایدز و ویروس آن (اچ‌آی‌وی) کمک نموده است. اجماع فزاینده، هم در جوامع و هم در میان کشورها وجود دارد مبنی براینکه کنترل مواد مخدر مسئولیت مشترکی است که همه ما در آن نقش داریم.
وی تصریح کرد: هنوز کارهای زیادی برای کاهش آسیب‌پذیری در برابر مواد مخدر باید انجام دهیم. کشورهای دارای نظام‌های ضعیف قضایی و توانایی‌های محدد نیروی انتظامی نیاز به کمک برای کاهش قاچاق مواد مخدر دارند زیرا قاچاق مواد افیونی موجب گسترش جنایت، فساد و بی‌ثباتی می‌شودد و در نهایت تحقق موفقیت‌آمیز اهداف توسعه هزاره را به خطر خواهد انداخت.
کی مون، افزود: امسال که شصتمین سالگرد تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر را گرامی می‌داریم، اینجانب مسئولیت تمامی کشورهای عضو سازمان ملل را در قبال زندانیان مرتبط با مواد مخدر یا زندانیانی که با جرم‌های مربوط به مواد مخدر در بازداشت به‌سر می‌برند، به‌ویژه حق آنان به حیات و محاکمه منصفانه را یادآور می‌شوم.
وی گفت:‌تلاش‌های مشترک در دهه گذشته به گونه‌‌ عمده‌ای ما را در مقابله با مشکل مواد مخدر در جهان را تقویت کرده است و توان ما را برای کاهش خطر مواد مخدر بر اشخاص، افرادی که آنان را دوست دارند، جوامع و کشورها افزایش می‌دهد.
وی تاکید کرد: در این روز بین‌المللی مبارزه با مواد مخدر و قاچاق آن اجازه دهید هر یک از ما مسئولیت خود در جلوگیری و کاهش خسارتی که مواد مخدر وارد می‌کند را بپذیریم و براساس آن جهانی امن‌تر و سالم‌تر بنا کنیم.  
   

   خبرگزارى فارس 
 
:: برچسب‌ها: اجتماعی, خدمات, فقر, بهداشتی
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : جمعه ٧ تیر ۱۳۸٧
زمان : ۱:٢٤ ‎ب.ظ