خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

مواد مخدر تهدیدی علیه توسعه پایدار است
نظرات ()

دبیر کل سازمان ملل گفت: امروزه مواد مخدر همواره زندگی‌ها را نابود می‌کند، موجب اشاعه جنایت می‌شود و تهدیدی علیه توسعه پایدار است.
دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز بین‌المللی مبارزه با مواد مخدر و قاچاق آن ۲۶ ژوئن ۲۰۰۸ برابر با ۶ تیر ماه ۱۳۸۷ از جهانیان خواست تا برای ایجاد جهانی‌ امن‌تر و سالم‌تر به مسئولیت خود در جلوگیری و کاهش خسارتی که مواد مخدر وارد می‌کند عمل کنند.متن کامل بان کی مون به شرح زیر است:
کشورهای عضو سازمان ملل ده سال قبل در واکنش به اهمیت مشکل مواد مخدر در جهان، اجلاس ویژه مجمع عمومی را برگزار کردند که در آن متعهد شدند برنامه اقدامی محکم در زمینه کاهش عرضه و تقاضا برای مواد مخدر اجرا کنند.
امروزه مواد مخدر همواره زندگی‌ها را نابود می‌کند، موجب اشاعه جنایت می‌شود و تهدیدی علیه توسعه پایدار است. اما ما درک بهتری برای رویارویی با سوء مصرف و قاچاق مواد مخدر دایم.
سیاست‌گذاران می‌توانند انبوهی از مدارک در زمینه مصرف و وابستگی فزاینده به مواد مخدر ارائه دهند.
همکاری بین‌المللی و کمک فنی، در حال بهبود وضعیت توانایی‌های نیروهای انتظامی است. کمک‌های توسعه‌ای در حال یاری رساندن برای کاهش فقر و فروش محوصلات کشاورزی غیر قانونی با ارائه جایگزین‌های پایدار هستند. تمرکز قوی‌تر بر پیشگیری و درمان، سلامت را در مرکز راهبردی کنترل مواد مخدر قرار داده و به آهسته کردن گسترش بیماری ایدز و ویروس آن( اچ آی وی) کمک کرده است. اجماع فزاینده، هم در جوامع و هم در میان کشورها وجود دارد مبنی بر اینکه کنترل مواد مخدر مسئولیت مشترکی است که همه ما در آن نقش داریم.
هنوز کارهای زیادی برای کاهش آسیب‌پذیری در برابر مواد مخدر باید انجام دهیم. کشورهای دارای نظام‌های ضعیف قضایی و توانایی‌های محدود نیروی انتظامی نیاز به کمک برای کاهش قاچاق مواد مخدر دارند زیرا قاچاق مواد افیونی موجب گسترش جنایت، فساد و بی‌ثباتی می‌شود و در نهایت تحقق موفقیت‌آمیز اهداف توسعه هزاره را به خطر خواهد انداخت.
همانگونه که امسال شصتمین سالگرد تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر را گرامی می‌داریم اینجانب مسئولیت تمامی کشورهای عضو سازمان ملل را در قبال زندانیان متربط با مواد مخدر یا زندانیانی که به جرم‌های مربوط به مواد مخدر در بازداشت به سر می‌برند، به ویژه حق آنان به حیات و محاکمه منصفانه را یادآور می‌شوم. همچنین از دولت‌های عضو می‌خواهم دسترسی برابر به خدمات اجتماعی و بهداشتی برای مردیم که در حال مبارزه با اعتیاد هستند را تضمین کنند. به هیچ کس نباید انگ ننگ چسبانده شود یا در مورد افرادی که وابسته به مواد مخدر هستند تبعیض اعمال شود.
تلاش‌های مشترک در دهه گذشته به گونه‌ عمده‌ای درک ما از مشکل مواد مخدر در جهان را تقویت کرده و توان ما برای کاهش خطر مواد مخدر بر اشخاص، افرادی که آنان را دوست دارند، جوامع و کشورها را افزایش می‌دهد. در این روز بین‌المللی مبارزه با مواد مخدر و قاچاق آن اجازه دهید هر یک از ما مسئولیت خود در جلوگیری و کاهش خسارتی که مواد مخدر وارد می‌نماید، بپذیریم و بر اساس آن جهانی امن‌تر و سالم‌تر بنا نهیم.  
   

 
   خبرگزارى فارس
 
:: برچسب‌ها: توسعه, تهدید, پایدار, مواد
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : جمعه ٧ تیر ۱۳۸٧
زمان : ۱:٢٦ ‎ب.ظ