خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

نه قشنگترین کلمه دنیاست
نظرات ()

نوجوان ۱۴ ساله‌ای را در نظر بگیرید که با جمعی از دوستان خود مشغول به پرسه زدن در مکانی غیرمجاز است. از او انتظار می‌رود حشیش یا مواد مخدر دیگری مثل تریاک مصرف کند. اما جرات نه گفتن ندارد. زیرا چنین کاری موجب انتقاد، نزاع و حتی طرد شدن او از سوی دیگران می‌شود.
«خیلی خودت را بهتر از ما می‌دونی؟ از کارهای ما خوشت نمی‌آد؟ دیگر نمی‌خواهی با ما بپری؟ مارو ضایع می‌کنی؟» در چنین شرایطی، نه گفتن به مصرف مواد مخدر، برابر است با نه گفتن به دوستی.
برهمین اساس باید جایگزین‌هایی را به جای پاسخ منفی یا مستقیم به کاربرد که عبارتند از:
● دست دست کردن‌
آنچه نوجوانان به طور طبیعی برای پاسخ منفی به خواسته‌های والدین استفاده می‌کنند، برای نوجوانان و همسالان نیز کاربرد دارد: «الان نه، باشه واسه بعد» اما اگر فشار گروه افزایش یافت، نوجوان می‌تواند بر سر موضوع مورد احترام بقیه اعضا عصبانی شود: «بسه دیگه! نمی‌خوام کسی منو وادار به کاری بکنه! نه شما‌ها نه هیچکس دیگه‌ای! هر موقع دلم خواست مصرف می‌کنم، نه دیرتر و نه زودتر!»
● خروج از موقعیت‌
۳ واژه کوچک وجود دارد که بسیاری از نوجوانان را به طور غریزی از دام فشارهای لحظه‌ای دوستان نجات می‌دهد. «باید برم دستشویی!» نوجوان با استفاده از این بهانه می‌تواند از محیط گروهی خارج شده و به محل خصوصی و آرام برود و بوضوح درباره بهترین کاری که می‌تواند انجام دهد یا به بهترین چیزی که می‌تواند بگوید تا از شرایط ناخواسته خلاص شود، فکر کند. چون معمولا پس از بازگشت به جمع همسالان، درمی‌یابد که وسوسه قبلی‌اش فروکش کرده و توجه همه به کاری دیگر جلب شده است.
● بهانه آوردن‌
نوجوانی که نمی‌خواهد تسلیم مصرف مواد مخدر شود و از سوی دیگر، از عواقب اجتماعی نه گفتن وحشت دارد، می‌تواند یکی از عذرهای زیر را بهانه بیاورد. «حالم خوب نیست، یک بار مصرف کردم حالم خراب شد، اگه همین الان به خونه برنگردم دیگه بهم اجازه بیرون اومدن نمی‌دن، پدر و مادرم منو آزمون مواد مخدر می‌کنن اگه جوابش مثبت باشه، آزادی‌ام را از من می‌گیرن».
در چهار جمله یاد شده اگر چه دروغ هستند؛ اما به نوجوان کمک می‌کنند تا وقتی که گفتن حقیقت دشوار است؛ راه متقاعدکننده‌ای برای فرار پیدا کند. اگر چه والدین مایلند فرزندشان صادقانه پاسخ بدهد، اما دروغ گفتن بهتر از مصرف کردن مواد مخدر است.جملاتی نظیر: «الان نه الان بر می‌گردم، نمی‌تونم چون که... همگی بخشی از مجموعه پاسخ‌های منفی و غیر مستقیم به فشارهای همسالان است که هر نوجوانی به دانستن آنها نیاز دارد.
● چند توصیه‌
▪ ‌ قضاوت نهایی با شماست. حقی است که به هر کس امکان می‌دهد آنقدر به افکار، باورها و رفتارش مسلط شود تا بتواند قاطعیت به خرج دهد.
▪ حق دارید نظرتان را تغییر دهید. چون ممکن است در طول زمان علایق شما تغییر کند و به چیزهای جدیدی علاقه‌مند شوید.
▪ حق دارید بی‌نیاز از خشنودی دیگران باشید. انسان نمی‌تواند مطابق میل همه رفتار کند.
▪ حق دارید بگویید: نمی‌دانم. شما مجبور نیستید به هر پرسشی بی‌درنگ پاسخ دهید. می‌توانید از نمی دانم استفاده کنید تا فرصت تحقیق و بررسی پیدا کنید و مجبور نباشید کارهایی را انجام دهید که نمی‌خواهید.
▪ برای این‌که بتوانید قاطع باشید، باید برخواسته‌های خود پافشاری کنید. زود تحت تاثیر قرار نگیرید و بدون آوردن دلیل و بدون این‌که تحت تاثیر دلایل دیگران قرار بگیرید، خواسته منطقی خود را تکرار کنید.

صابرمحمدی‌  

   یادداشت : روزنامه جام‌جم
 
:: برچسب‌ها: نه, کلمه, دنیا, دوست
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : شنبه ۸ تیر ۱۳۸٧
زمان : ۱:٠٤ ‎ب.ظ