خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

سازمان ملی جوانان در ستاد مبارزه با مواد مخدر عضو نیست
نظرات ()

معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان با بیان اینکه سازمانهای مختلفی عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر هستند، گفت: متأسفانه سازمان ملی جوانان عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر نیست.
محمد اسحاقی پیرامون اعتیاد و جوانان افزود: سازمان ملی جوانان موضوع اعتیاد را با اولویت در سال جاری مورد توجه قرار داده است.
وی با اشاره به اینکه مواد روانگردی که به تازگی وارد کشور شده شکل خاصی دارند، توضیح داد: شناسائی این مواد بسیار مشکل است و در قالب اسپری و آدامس توسط افراد سودجو در کشور رواج پیدا می‌کند.
معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان تصریح کرد:مواد مخدر جدید فراوان هستند و تأثیرات زیادی را بر روی فرد مصرف کننده می‌گذارند و حساسیت‌های بسیاری را ایجاد می‌کنند و جوانان و خانواده‌ها باید به این مسائل توجه داشته باشند.
وی اظهار داشت: این موادی که در شکل فریبنده ارائه می‌شوند همان مواد مخدر خطرناک هستند که افراد از آنها دوری می‌کنند.
اسحاقی تأکید کرد: اثرات جانبی این مواد مکشوف نیست و افراد به این دلیل تمایل زیادی به استفاده از این مواد دارند اما استفاده از این مواد خطرات خاص خود را به دنبال دارد.
معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان گفت: سازمان ملی جوانان سعی دارد تا به سازمان‌ها و دستگاه‌هایی که در این زمینه مسئول هستند ، در زمینه کاهش عرضه و تقاضا ، در زمینه کارهای فرهنگی و اطلاع رسانی کمک کند.
اسحاقی با بیان این که سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلفی عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر هستند، اظهار داشت: متأسفانه با اینکه سازمان ملی جوانان در زمینه امور مربوط به جوانان فعالیت می‌کند ، عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر نیست.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه ستاد مبارزه با مواد مخدر به عنوان یک دستگاه محوری در این زمینه فعالیت می‌کند اما به نظر می‌رسد حضور سازمان ملی جوانان می‌تواند خیلی موثر واقع شود.
معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان گفت: پیشنهاد سازمان ملی جوانان حضور فعال این سازمان در ستادها و سازمانهایی است که در زمینه مبارزه با مواد مخدر فعالیت می کنند‌.
وی در زمینه فعالیت‌های سازمان ملی جوانان در جهت مبارزه با مواد مخدر گفت: مجموعه فعالیت‌هایی را که در قالب سیاست‌های کلی نظام در مبارزه با مواد مخدر تأیید و ابلاغ شده ، ‌وظایفی برای سازمان ملی جوانان تدوین شده که در این رابطه نیز فعالیت و همکاریهایی با ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام داده‌ایم.
اسحاقی تصریح کرد: بخش عمده وظایف سازمان ملی جوانان در محور اطلاع رسانی و فرهنگ سازی است و سعی داریم تا با اطلاع‌رسانی مناسب به گروههای مختلف از طریق مبادی ذی‌ربط بتواند اقدام مؤثری انجام دهد.
به گفته اسحاقی یکی از موضوعاتی که در سند آسیبهای اجتماعی در اولویت قراردارد موضوع اعتیاد است که با انجام پیمایش‌های دقیق وضعیت را بررسی می‌کند و هشدارهای لازم را به مسئولین و خانواد‌ه ها و جوانان داشته باشد.
وی گفت: مجموعه اقداماتی در دستور کار قرار دارد و تعاملاتی در سطح مسئولین در حال انجام است ضمن ارزیابی دقیق از فعالیتهای انجام شده در زمینه کاهش اعتیاد، می‌تواند اثربخش باشد.
معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان افزود: سازمان سعی دارد در کنار دستگاههای مسئول و به ویژه ستاد مبارزه با مواد مخدر نقش آفرینی کند و سازمان همیشه آماده همکاری همه جانبه در زمینه اعتیاد است.
وی با اشاره به اجرای برنامه سلامت که با محوریت وزارت بهداشت انجام می شود تصریح کرد:جلوگیری از رفتارهای پرخطر و موضوع اعتیاد نیز در این برنامه وجود دارد.
وی با بیان اینکه در اسفند ۸۶ برنامه سلامت مورد تأیید وزارت بهداشت قرار گرفت، گفت:بخشی از این موارد در قالب سند ملی سلامت کشور وجود دارد اما یک نگاه ویژه در برنامه سلامت به جوانان وجود دارد.
اسحاقی گفت: انتظار می رود وزارت بهداشت با اهتمام ویژه نسبت به اجرائی کردن این سند گام مؤثری در این رابطه بردارد.
معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان در زمینه اجرایی کردن سند سلامت افزود: رونداجرایی این سند در ستاد ساماندهی امور جوانان پیگیری خواهد شد و مانعی برای اجرایی شدن آن وجود ندارد.
اسحاقی در ادامه به اهمیت موضوع درمان برای معتادان نیز اشاره کرد و گفت: بحث درمان در اعتیاد درمان موضوع قابل توجهی است و افرادی که خودشان را برای درمان معرفی می کنند از امکانات کافی برخوردار نیستند.
وی ادامه داد: متأسفانه ظرفیتهای موجود برای پذیرش معتادان در بخش دولتی و مردمی کافی نیست و نیاز است سیاستگذاریهایی در این زمینه انجام شود.  
   

 
   خبرگزارى فارس 
 
 
:: برچسب‌ها: عضو, ستاد, جوان, مواد
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : شنبه ۸ تیر ۱۳۸٧
زمان : ۱:٠٧ ‎ب.ظ