خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

شوخ‌طبعی یک مهارت است
نظرات ()

برخی افراد برای مقابله با مشکلات و چالش‌های زندگی، از شوخ‌طبعی استفاده می‌کنند ...

شوخ‌طبعی یک مهارت است

برخی افراد برای مقابله با مشکلات و چالش‌های زندگی، از شوخ‌طبعی استفاده می‌کنند و به قول معروف زندگی را چندان سخت نمی‌گیرند. اگر می‌خواهید با این مهارت بیشتر آشنا شوید و احیانا آن را فراگیرید، با ما همراه شوید.
ارزش شوخ‌طبعی به عنوان مهارتی مقابله‌ای مدت‌های زیادی است که از سوی روان‌شناسان شناخته شده است. فروید، شوخ‌طبعی را به‌عنوان عالی‌ترین سازوکار دفاعی توصیف کرده است. از نظر فروید، شوخ‌طبعی هدیه‌ای نادر و گران‌بها است که به ما اجازه می‌دهد هنگام رویارویی با فشار روانی به خودمان بگوییم: «دنیا این قدر ارزش ندارد که ما را ناراحت کند، به همین علت نباید مسایل سخت و دشوار را چندان جدی تصور کنیم.»
نتایج شوخ‌طبعی
در یک بررسی از سوابق پژوهشی درباره شوخ‌طبعی و سلامت، پژوهشگران نتایج زیر را درباره ارزش شوخ‌طبعی به‌عنوان مهارتی مقابله‌ای دریافتند: افراد شوخ‌طبع هنگام رویارویی با تجارب استرس‌زا کمتر از دیگران، خلق منفی از خودشان نشان می‌دهند. شوخ‌طبعی روش موثری برای مقابله با هیجانات منفی مانند خشم، غم و افسردگی است. افرادی که طبع شوخ دارند، به احتمال بیشتر موضع فعالانه‌تری نسبت به هیجانات منفی خود می‌گیرند و تلاش می‌کنند بر آنها مسلط شوند و در عوض، افرادی که فاقد یک حس شوخ‌طبعی هستند، منفعل‌ترند و به هیجانات منفی خود اجازه می‌دهند که آنها را کنترل کند. اغلب افرادی که دارای حس شوخ‌طبعی هستند از بهداشت جسمانی مناسب‌تری برخوردارند. تحقیقات نشان داده‌اند شوخ‌طبعی با افزایش عملکرد دستگاه ایمنی بدن، موجب می‌شود تا افراد در زندگی روزانه کمتر تحت تاثیر شرایط استرس‌زا قرار گیرند. شوخ‌طبعی به ما کمک می‌کند به جای اینکه با ترس یا هراس به رویدادی استرس‌زا واکنش نشان دهیم، بتوانیم آن شرایط سخت را به راحتی پشت سر بگذاریم. همچنین شوخ‌طبعی زمانی را فراهم می‌کند که از مشکلات فاصله بگیریم و فرصتی برای نگریستن به راه‌حل‌های دیگر داشته باشیم. مزیت دیگر شوخ‌طبعی این است که در مواقعی که ما با نشاط هستیم، دیگران تمایل بیشتری دارند که در اطراف ما باشند و حمایت‌مان کنند. سالم‌ترین نوع شوخ‌طبعی این است که ملایم باشیم یعنی اینکه خودمان را زیاد جدی نگیریم. این نوع شوخ‌طبعی سالم را می‌توان با شکل ناسالم‌تر شوخ‌طبعی که آمیخته با طعنه و تمسخر است، مقایسه کرد. 
:: برچسب‌ها: مهارت, شوخ, چالش, زندگی
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : یکشنبه ٩ تیر ۱۳۸٧
زمان : ٢:٤۳ ‎ب.ظ