خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

مضرات مسکن ها
نظرات ()

خلاصه : به گزارش رویترز، داروهای مسکنی که در روز تعداد بسیاری از آنها توسط مردم سراسر دنیا مصرف می شود، از عوامل بالا رفتن فشار خون در افراد و همچنین بروز بیماری های قلبی در مردها هستند.

متن کل خبر : آسپیرین، ایبوپروفن و استامینوفن ممکن است فشار
خون را بالا ببرند، بنابراین خطر بیماری قلبی را در مردان افزایش دهند. میلیون‌ها نفر هر روز برای درمان سردرد، التهاب مفاصل (آرتریت)، دردهای عضلانی و سایرها دردهای بدنی از این قرص‌های مسکن استفاده می ‌کنند.

به گزارش رویترز، داروهای مسکنی که در روز تعداد بسیاری از آنها توسط مردم سراسر دنیا مصرف می شود، از عوامل بالا رفتن فشار
خون در افراد و همچنین بروز بیماری های قلبی در مردها هستند.

پژوهشگران در یک تحقیق فشار
خون 16000 مرد را برای مدت 4 سال بررسی کردند.

مردانی که شش یا هفت روز هفته استامینوفن (پاراستامول) مصرف می ‌کردند، نسبت به مردانی که این دارو را مصرف نمی ‌کردند با احتمال 34 درصد بیشتر فشار
خون بالا داشتند.

در مورد آسپیرین و مسکن‌های شبه ‌آسپیرینی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی(NSAIDs) مانند ایبوپروفن و ناپروکسن نیز یافته‌های مشابهی بدست آمد.

میزان مصرف داروهای آسپیرینی هم در بالا بردن فشار
خون نقش داشت. مردانی که بیش از 15 عدد از این قرص‌ها را درهفته مصرف می ‌کردند، 48 درصد بیشتر در معرض فشار خون بالا بودند.

داروهای شبه‌ آسپیرینی هم بر توانایی عروق در گشاد شدن اثر می گذارند و هم باعث تجمع سدیم در
بدن می ‌شوند( دو عاملی که می ‌تواند باعث بالا رفتن فشار خون شود).

این تحقیق نشان می دهد مردانی که امروزه تعداد بیشتری مسکن نسبت به گذشته مصرف می کنند، خطر بیشتری در مورد مشکلات قلبی از جمله حملات قلبی برای آنان پدید آمده است.

البته دکتر کورهان یکی از محققان دخیل در این بررسی یاد آوری می ‌کند مردانی که به توصیه ی پزشک برای کاهش خطر حمله ی قلبی و سکته ی مغزی روزی یک قرص آسپیرین می ‌خورند، نباید مصرف آن را قطع کنند، چرا که در این مورد منافع آسپیرین بر مضرات آن برتری دارد.
:: برچسب‌ها: مضرات, مسکن, استامینوفن, قلبی
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : پنجشنبه ۱۳ تیر ۱۳۸٧
زمان : ٤:۱٠ ‎ب.ظ