خدای من! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن...

بوی خوشی به مشام می رسد!
نظرات ()

بوها و رایحه ها در زندگی ما نقش مهمی دارند طوری که از اثرات و خواص آنها می توانیم برای آرامش و تسکین بعضی از بیماری ها استفاده کنیم. کاربرد رایحه ها مثل سایر معالجات طبیعی برای خود سابقه‏ای کهن دارد و تاریخچه آن حدوداً به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد می‏رسد.
 یونانی‏ها، مصری‏ها، بابلی‏ها، رومی‏ها، هندی‏ها و چینی‏های عهد باستان برای ایجاد تعادل و هماهنگی، آرامش، پاکسازی، سلامتی و پیشگیری از بیماری‏ها از حس بویایی خود یعنی خواص رایحه‏ها بهره می گرفتند. امروزه هم از خواص درمانی رایحه ها که به صورت یک رشته درمانی به عنوان «آروماتراپی» یا عطر درمانی درآمده به شکل سوزاندن و دود کردن گیاهان، جوشاندن و دم کردن آنها، گرفتن عرق گیاه، تهیه اسانس و تنطور همچنین عصاره‏های روغنی گیاه که از بهترین روش های رایحه درمانی به حساب می آید، استفاده می‏شود.
 رایحه ها لایه های کالبد انرژی یا همان هاله ما را فعال می کنند و نیروی تازه‏ای به آن می بخشند و حواس ما را با تشویق بعضی از این لایه‏ها و با تخلیه فشار روحی انباشته شده در آن، آرام، متوازن و هماهنگ می سازند. آنها همچنین تأثیراتی بر ذهن و روان، احساسات و قسمت‏های مختلف بدن ما می گذارند.


تحقیقات و آزمایشات علمی _ پزشکی نیز اثرات رایحه ها را بر بدن ما نشان می دهند. هر یک از حواس ما مجرای مستقیمی به مغز دارد و اثرات متعاقبی بر کل بدن می گذارد. تحقیقات جدید نشان داده‏اند که بوها بر روی تمام حس‏های ما تأثیر می‏گذارند و اثر مستقیمی بر ذهن مان دارند. رایحه ها همچنین مراکز بویایی در مغز، بخصوص ناحیه ای را که مسئول حافظه است تحریک می کنند. به همین دلیل است که بعضی از رایحه‏های ‏بخصوص، باعث تحریک خاطرات واضح و روشنی برای ما می‏شوند. هیچ‏کدام از حواس ما به اندازه حس بویایی به اطلاعات ذخیره شده در ناخودآگاه مان دست پیدا نمی کند. گاهی در زندگی بوی خاصی به مشاممان می‏رسد که به سرعت ما را به زمان و مکان دیگری می‏برد و خاطرات مرتبط با آن بو برایمان زنده می‏شود. به این دلیل که این عناصر اِتری در سطح خیلی عمیق و بنیادی وجود ما عمل می‏کنند.
 ● حالا با هم به سراغ خواص بعضی از رایحه ها می رویم :
 اگر سرما خورده اید رایحه های اُکالیپتوس، مریم گلی، آویشن، زنجبیل و برگ کاج تسکین تان می دهد. و یا اگر اعصابتان تحت فشار است و بی قرارید رایحه های بهارنارنج، گل سرخ، گل یاسمن و بابونه می تواند به آرامش شما کمک کند. و اگر هم خسته اید می توانید از دارچین، نعنا، رزماری، برگ سرو و پوست لیمو ترش برای خستگی جسمی و از هل، اسطوخودوس، ریحان و رزماری برای رفع خستگی فکری استفاده کنید. حواس پرتی و فراموشی هم که اپیدمی شده و دیگر سن و سال نمی شناسد، به هرحال رایحه برگ سرو، رزماری و ریحان می تواند به این عارضه کمک کند.
 اگر هم کسی قلبتان را شکسته، برای تقویت قلبتان می توانید از خواص رایحه های زیره، گلپر، مرزنجوش، بادیان و گل محمدی بهره ببرید. ولی امیدوارم که سلامت باشید و کسی هم قلبتان را نشکسته باشد.
:: برچسب‌ها: بو, رایحه, مشام, تسکین
نویسنده : در جستجوی رهایی
تاریخ : شنبه ٢٩ تیر ۱۳۸٧
زمان : ٢:٤٠ ‎ق.ظ