قبل از صبحانه هم مسواک بزنید

عضو هیات مدیره انجمن دندانپزشکی کودکان با بیان این که استفاده از مسواک‌های زبر و روش‌های نادرست مسواک زدن باعث بروز بیماری‌های تحلیل لثه می‌شود، ادامه داد: مسواک زدن در صبح و قبل از خوردن صبحانه بسیار مفید است؛ چرا که سطح دندان‌ها تمیز بوده و جذب مواد به آن کاهش یافته در نتیجه تجمع میکروب‌ها و پروسه پوسیدگی کاهش می‌یابد.
دکتر ناهید عسگری‌زاده در نشست خبری هفتمین کنگره دندانپزشکی کودکان گفت: طرح فلورایدتراپی در مدارس طرح مناسبی بود که اجرای آن با مشکل مواجه شد. در این طرح نیازها بررسی نشد، چرا که در برخی مناطق کشور بویژه مناطق جنوبی، میزان فلوراید آب آشامیدنی مناسب بوده و نیازی به فلورایدتراپی نیست.
وی ادامه داد: به منظور تاثیرگذار بودن فلورایدتراپی در اجرای آن حتما باید سطح دندان‌ها تمیز بوده و به مدت نیم ساعت از خوردن و آشامیدن پرهیز شود. در صورتی که فلورایدتراپی به شکلی صحیح انجام شود و همچنین در نظر گرفتن مسائل بهداشتی و عادات غذایی مناسب، پوسیدگی دندانی در کودکان دو تا سه سال حدود ۳۵ درصد کاهش می‌یابد.
دکتر عسگری‌زاده ادامه داد: زمان فلورایدتراپی موضعی به دلیل بالا بودن غلظت کوتاه بوده و معمولا یک تا چهار دقیقه زمانی مناسب برای قرار گرفتن مواد روی سطح دندان‌هاست.
وی با بیان این که شستشوی دندان‌ها بعد از هر وعده غذایی توصیه می‌شود، افزود: برای کودکان پیش‌دبستانی دو بار مسواک زدن در طول شبانه روز کافی است؛ حتی در شرایط ایده‌آل مسواک زدن یک بار در شب برای این گروه سنی مناسب است.
دکتر عسگری‌زاده ادامه داد: مسواک زدن در صبح و قبل از خوردن صبحانه بسیار مفید است؛ چرا که سطح دندان‌ها تمیز بوده و جذب مواد به آن کاهش یافته در نتیجه تجمع میکروب‌ها و پروسه پوسیدگی کاهش می‌یابد.

/ 0 نظر / 8 بازدید