۳ اشتباه رایج درباره ترک سیگار

 
   ۱- برخی می‌گویند من سیگاری نمی‌شوم؛ چون تفننی سیگار می‌کشم و هر وقت خودم بخواهم، می‌توانم آن را کنار بگذارم. اشتباه می‌کنید! قضیه به این سادگی‌ها نیست. آمارها نشان می‌دهد از هر ۱۰ نفری که همین امروز سیگار را می‌گذارند روی لب‌هایشان و شروع می‌کنند به پُک زدن‌های هوسی و تفننی، لااقل ۴ نفرشان سیگاری‌های قهاری می‌شوند که تا آخر عمرشان به سمت و سوی ترک سیگار نمی‌روند.
۲- بعضی‌ها تصور می‌کنند بهترین روش ترک سیگار این است که هر روز، یک نخ کمتر از دیروز بکشیم تا روزی برسد که فقط یک نخ بکشیم و فردایش سیگار را برای همیشه بگذاریم کنار.
بالاخره این هم روشی است اما قطعا بهترین روش، این نیست. بر مبنای آمارها و شواهد موجود، بیش از ۸۰ درصد از سیگاری‌هایی که بالاخره موفق می‌شوند سیگار کشیدن را برای همیشه ترک کنند، از روش «قطع ناگهانی» استفاده می‌کنند.
در این روش، شما باید از یک روز به طور کاملا ناگهانی شروع ‌کنید به سیگار نکشیدن و این کار را برای همیشه ادامه دهید. با این وجود، سیگاری‌های افراطی و آنهایی که شدیدا به نیکوتین وابسته شده‌اند،‌ می‌توانند از برنامه‌های منسجم‌تری نیز برای ترک سیگار استفاده کنند: خودیاری، مشاوره پزشکی، دارودرمانی، آموزش‌های رفتاری و گروه‌درمانی.
۳- برخی می‌گویند من فقط روزی یکی دو نخ سیگار می‌کشم. هنوز به سیگار معتاد نشده‌ام که بخواهم آن را ترک کنم!
اعتیاد به سیگار از نظر سازمان جهانی بهداشت، دو تعریف کاملا مشخص دارد. تعریف اولش این است:‌ «هر کسی که تا این لحظه از عمرش ۱۰۰ نخ سیگار کشیده باشد، ‌به سیگار اعتیاد پیدا کرده است.» و تعریف دوم هم می‌گوید: «هر کسی که در طول یک هفته لااقل ۶ نخ سیگار بکشد، ‌به سیگار معتاد شده است.»
یعنی شما حتی اگر روزی یک نخ سیگار بکشید، باز هم یک معتاد به سیگار محسوب می‌شوید و این در حالی است که تاکنون ۴۵۶۰ ماده سمی و ۶۰ ماده سرطان‌زا در سیگار شناسایی شده و طبق آخرین آمارهای سازمان جهانی بهداشت، لااقل ۴۰ درصد از مرگ و میرهای قلبی و ۵/۱۲ درصد از کل مرگ و میرهای جهان، زیر سر همین سیگار است.
به طور متوسط در هر ۱۰ ثانیه یک نفر به علت مصرف سیگار در گوشه‌ای از دنیا جان خود را از دست می‌دهد و پیش‌‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۵ نیز رقم مرگ و میر سالانه سیگاری‌ها به ۱۰ میلیون برسد
 

/ 0 نظر / 6 بازدید