حلول ماه پر فضیلت رمضان مبارک

فواید طبی روزه در ماه رمضان

بزرگان و دکتران مسلمان و حتی غیرمسلمان به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ دارویی برای بهبود مزاج انسان بهتر از روزه گرفتن نیست، زیرا پیامبر (ص) فرمود: معده خانه هر دردی است و بسیاری از مرضها ناشی از پرخوری می‌باشد و پرهیز کردن و کم‌خوردن سرآمد هر دارویی خواهد بود.
داکتر آمنه نائل؛ کارمند شفاخانه "ملالی زیژنتون" در گفتگو با خبر گزاری صدای افغان (آوا) در رابطه با فواید طبی روزه گفت: در مورد اضطرابات مزمن امعاء، به خصوص هنگام که مقرون با تخمیر مواد زلالیه باشد در این موقع روزه مخصوصاً از جهت نیاشامیدن آب میان دو خوراک و ایجاد فاصله طولانی بین نوبت های غذا، علاج قطعی است.
وی گفت که هنگام زیاد شدن وزن که ناشی از کثرت خوراک و کمی حرکت می باشد، با رعایت اعتدال در غذای وقت افطار و اکتفا به آب هنگام سحر از هر قسم معالجه مفید تر است.
داکتر نائل افزود: افرادی که مبتلا به بالا رفتن فشار خون می باشند، ماه رمضان بهترین فرصت برای درمان می باشد.
به گفته وی مرض قند که آن نیز مانند فشار خون رو به افزایش است و در اوایل بروز و قبل از ظهورش غالباً توام با سنگینی بدن است در این صورت باز روزه علاج مفیدی می باشد؛ زیرا این مرض با کم کردن چاقی تخفیف می یابد.
خانم نائل علاوه نمود: در مواقعی که مرض قند به طور خفیفی وجود داشته باشد، پنج ساعت پس از خوردن غذا قند در خون به کمتر از میزان طبیعی پایین می آید و پس از ده ساعت به کمترین حد طبیعی می رسد در این صورت اگر وزن مریض نیز از حالت طبیعی تجاوز کند مهمترین طریق معالجه روزه است.
خانم نائل در ادامه سخنانش گفت: روزه در مورد التهاب حاد و مزمن که مقرون با ترشح و تورم باشد و نیز در مورد امراض قلبی که توام با تورم باشد روزه از هر دوایی موثر تر می باشد.
وی تاکید نمود: روزه برای التهابات مزمن مفاصل به خصوص وقتیکه توام با امراض چاقی باشد و به طور غالب زنها پس از چهل سالگی به این مرض مبتلا میشود در این باره مکرر دیده شده که در روزه ماه رمضان عوارض این مرض به درجات خفیف تر از مواقع است که برق گزاردن، خون گرفتن،ادویه و تمام وسایل طب جدید به کار برده می شود.
وی در پایان گفت: روزه باعث زیبایی بدن، استراحت معده، از بین بردن چربی های دور سرین، شکم و سایر چربی های اضافی بدن می شود.

خصال هفتگانه مخصوص روزه‏ داران

در حدیثى طویل حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) از پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله) چنین نقل مى‏ فرماید که پیامبر (صلى الله علیه و آله) فرمود:

«ما من مؤمن یصوم شهر رمضان احتسابا الا اوجب الله تبارک و تعالى له سبع خصال: اولها یذوب الحرام من جسده، و الثانیة یقرب من رحمة الله عزوجل، و الثالثة قد کفر خطیئة ابیه آدم، و الرابعة یهون الله علیه سکرات الموت و الخامسة امان من الجوع و العطش یوم القیمة و السادسة یطعمه الله عزوجل من طیبات الجنة، و السابعة یعطیه الله عزوجل برائة من النار، قال: صدقت‏یا محمد» .

هیچ مؤمنى نیست که ماه رمضان را فقط به حساب خدا روزه بگیرد، مگر آنکه خداى تبارک و تعالى هفت‏خصلت را براى او واجب و لازم گرداند:

1- هر چه حرام در پیکرش باشد محو و ذوب گرداند،

2- به رحمت ‏خداى عزوجل نزدیک مى‏ شود،

3- (با روزه خویش) خطاى پدرش حضرت آدم را مى‏ پوشاند،

4- خداوند لحظات جان کندن را بر وى آسان گرداند،

5- از گرسنگى و تشنگى روز قیامت در امان خواهد بود،

6- خداى عزوجل از خوراکیهاى لذیذ بهشتى او را نصیب دهد،

7- خداى و عزوجل برائت و بیزارى از آتش دوزخ را به او عطا فرماید. (پرسش کننده در این حدیث مفصل، عالم یهودى بود) که عرض کرد راست گفتى اى محمد.

/ 5 نظر / 33 بازدید
ح.الف

سلام یه ختم قران گذاشتم به نیت امام زمان خواستی بیا شرکت کن

علی

سلام حال شما؟ مرسی ازحضورتون ببخشین در آمدم نماز روزه هاتون قبول التماس دعا آپم

حس نو

سلام از کسانی که می‌کوشند آرزوهایت را کوچک و بی‌ارزش جلوه بدهند ، دوری کن . مردم کوچک آرزوهای دیگران را کوچک می‌شمارند ، ولی افراد بزرگ به تو می‌گویند که تو هم می‌توانی بزرگ باشی.