کمک‌های اولیه در برخورد با گزیدگی‌ها

با توجه به افزایش سفرهای تابستانی و حضور افراد در مناطق کویری و جنگلی، احتمال گزیدگی‌های متفاوت از جمله مار، عقرب و عنکبوت بیشتراست.
دکتر کیوان ایلچیان، متخصص داخلی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این مطلب افزود: دوسوم گزیدگی‌ها در اندام فوقانی مثلا دست و صورت به وجود می آید و علت آسیب گزیدگی‌ها مواد مختلفی است که طی گزش وارد بدن می شود، از جمله این مواد می‌توان به آنزیم‌ها و مواد پروتئینی اشاره کرد که با رسوب این مواد در ارگان‌های مختلف از جمله قلب، کلیه و ریه منجر به مختل شدن این ارگانها می‌شود.
وی درباره اقدامات موثری که بعد از گزش باید صورت گیرد، گفت: مصدوم را در درجه اول از محل گزش دور و در محلی آرام اسکان دهید. بهتر است نوع جانوری را که منجر به آسیب شده و شکل ظاهر آن از جمله شکل سر برای مثال مثلثی یا گرد بودن سر و یا حلقه‌ای بودن اندام آن به پزشک گزارش داده شود؛ چرا که این مساله در روند درمان موثر است.
دکتر ایلچیان افزود: بهتر است محل گزش را با یک آتل بی‌حرکت کرده و بالای گزش را تا دو سانتی‌متر بست تا گردش خون کند شود.
همچنین از خوراندن آب یا دیگر مواد غذایی به مصدوم اجتناب کرد. همچنین محل گزش با آب و صابون شسته شده و با یک حوله خنک به کندتر شدن جریان خون منطقه گزش کمک کرد. در صورت رساندن بیمار تا ۸ ساعت به مراکز درمانی، نجات جان بیمار تا حد زیادی تضمین می‌شود.   
    
   خبرگزارى ایسنا
 

/ 0 نظر / 4 بازدید