زانو درد دارید؟ بدوید

نتایج مطالعات جدید نشان می‌دهد دویدن به طور منظم در پیشگیری از بروز استئوآرتریت (التهاب استخوان و مفصل) مفید است. پژوهشگران می‌گویند: دویدن به طور حتم هرگونه احتمال بروز مشکلات و ناراحتی‌های زانو را از بین می‌برد و افرادی که عادت به دویدن ندارند بیشتر به عارضه استئوآرتریت مبتلا می‌شوند.
در این تحقیقات گروهی از رادیولوژیست‌های اتریشی تصاویر ام‌.‌آر.‌‌ای زانوی ۷ دونده را ارائه کردند که در مطالعات قبلی و پیش از شرکت در ماراتن وین در سال ۱۹۹۷ شرکت کرده بودند.
بررسی‌ها نشان داد شش نفر از این گروه ۷‌نفری که پس از آن رقابت به طور مداوم به دویدن ادامه داده بودند در طول یک دوره ده ساله دچار هیچ آسیب جدیدی در ناحیه مفاصل زانو نشده بودند.
در مقابل تنها فردی که دویدن در فواصل طولانی را در این مدت رها کرده بود، دچار تخریب شدید ساختارهای داخلی زانوهایش شده بود. از سوی دیگر یک مطالعه بلند مدت در دانشگاه استانفورد در همین زمینه روی ۴۵دونده و ۵۳ نفر که عادت به دویدن نداشتند از سال ۱۹۸۴ صورت گرفته است. تمام این افراد با اشعه ایکس پرتونگاری شدند.
نتایج مطالعات نشان داد پس از گذشت ۱۸ سال ۲۰‌درصد دوندگان دچار التهاب مفصلی در زانوهایشان شدند در حالی که این رقم در بین گروهی که عادت به دویدن نداشتند به ۳۲ درصد می‌رسید.
این دو پژوهش با ارائه شواهد علمی بیشتر تاکید می‌کنند که دویدن در حفظ سلامت مفصل‌ها موثر است. اما این پژوهشگران تاکید کردند: ما هنوز هم در این مرحله از آزمایش‌ها نمی‌توانیم نتیجه قطعی را به‌دست آوریم و نمی‌توانیم قاطعانه به دویدن به عنوان راهی برای حفاظت از زانوها توصیه‌ کنیم.  
   
   گزارش : روزنامه جام‌جم
 

/ 0 نظر / 10 بازدید