رنگ درمانی(1)

علائم برخی بیماریها مانند سرخک،  هنگامی‌ که بیمار در اتاقی با پنجره دارای شیشه‌های قرمز قرار می‌گیرد کاهش می‌یابد.  همچنین بیمار ملانکولی‌(‌نوعی از افسردگی‌)‌هم پس از قرار گرفتن در همین اتاق بهتر می‌شود. درد و افسردگی در مواجهه با نور‌های رنگی و فلاش‌زننده کاهش می‌یابد. این روشها می‌توانند تولید مواد شیمیایی را در مغز تغییر دهند و اثرات مثبتی بر بهبودی بیماران داشته‌باشند.  

امروزه دانشمندان معتقدند که مغز به رنگ‌های متنوع نور پاسخ‌های متفاوتی می‌دهد. آنها دریافتند که با این روش می‌توان اختلالات خواب و تغییرات خلق و رفتار را درمان کرد.نور‌های سفید مات یا بنفش می‌تواند آرامش را به انسان القا کند و استرس و دردهای مزمن را کاهش دهد.

تحقیقات در سال 1948 با استفاده از دستگاه لکتروانسفالوگرام نشان داد که این امواج می‌توانند حالت هیپنوز‌‌(‌نوعی‌آرامش‌ذهن‌) را به مغز القا کنند. باید گفت که نورها و رنگها آثار مهمی‌بر روی زندگی مادارند.

تاریخچه :

استفاده از رنگ به عنوان درمان،  تاریخچه‌ای طولانی دارد.مصریان و یونانیان باستان،  معابدی پر از نور و رنگ برای بهبودی بیماران می‌ساختند. استفاده از رنگ ارتباط عمیقی با پزشکی چینی و هندی دارد.  و جزئی جدایی‌ناپذیر از طب باستانی هندوها ( آیوروودا ) می‌باشد. در اروپا و آمریکا در نیمه دوم قرن نوزدهم از این روش،  استفاده درمانی می‌کردند.

در سال 1878 دکتر " ادوین ربیت " کتابی در مورد اصول نور و رنگ نوشت،  که در آن روشهای متفاوتی را برای استفاده از رنگ در درمان شرح داده است.

در سال 1993 یک کتاب مرجع به نام "‌دائره‌المعارف‌اسپکتروکرومتری" توسط دانشمند هندی‌ "‌دین‌شاه‌قادیالی"  منتشر شد. این اثر به عنوان پایه رنگ درمانی مدرن شناخته شد.

 

در همان زمان یک روش رنگ درمانی به نام‌"سینتونیکس"‌در آمریکا توسط دکتر "هری رایلی‌- اسپیلتر"شکل گرفت. او دریافت که می‌تواند با تغییر دادن رنگ نوری که وارد چشم بیماران می‌شود تغییرات فیزیولوژیک و روحی- روانی را در آنها ایجاد کند.
 

این مطلب ادامه دارد.......

تهیه وتدوین :گروه سلامت سیمرغ ـ دکتر حامد ترکمان
/ 0 نظر / 8 بازدید