معرفی انواع ترسهای انسان مدرن

یک سایت آمریکایی در اقدامی جالب به طبقه بندی هزار و ۵۰۰ نوع ترس انسان از موضوعات مختلف پرداخته و در کنار آن راه حلهای و درمانهای این آسیبها روانشناسی را ارائه کرده است.
یک سایت آمریکایی به آدرس اینترنتی
www.ChangeThatsRigthNow.com به طبقه بندی هزار و ۵۰۰ ترسی پرداخته است که انسان مدرن امروزی را گرفتار خود کرده اند و تبدیل به یکی از بحث انگیزترین موضوعات روانشناسی نوین شده اند.
ترس از صحبت در مکانهای شلوغ، ترس از مسخره شدن، ترس از شوخی کردن، ترس از عدد ۸ و ترس از تلفن از جمله ترسهای مدرنی است که این وب سایت به معرفی و طبقه بندی آنها پرداخته است.
این طبقه بندی به حدی حائز اهمیت است که مجله علمی "نیوساینتیست" نظر کارشناسان و مختصصان روانشناسی را در این خصوص جویا شده است و درعین حال مجله انگلیسی "تایم" این طبقه بندی را مورد تمسخر قرار داده است.
در این سایت اسامی انواعی از ترسهای قدیمی مثل "ترس از محیطهای بسته" (claustrophobia)، ترس از مکانهای باز (agoraphobia)، "ترس از عنکبوت" (arachnophobia) و ... نیز به چشم می خورد و خواننده ای که به دنبال درمان این ترسها است می تواند با پرداخت هزار و ۵۰۰ دلار روش درمانی ترس مورد نظر خود را از این سایت دریافت کند.
در این خصوص رابرت ایندلمن، روانشناس عضو "انجمن ملی ترسهای بی جا" (National Phobics Society ) به مجله "نیوساینتیست" توضیح داد: "ترسهایی از این نوع اگرچه بی جا و بدون دلیل هستند، اما واقعیت دارند و نباید آنها را به عنوان ترسهای احمقانه و دیوانه وار در نظر گرفت. در حقیقت این ترسها همیشه در انسان وجود داشته اند به طوری که می توان گفت برای بقای نیاکان ما بسیار مفید بوده اند."
مهمترین ترسهایی که در فهرست این وب سایت ذکر شده اند و به طور حتم ترسهای انسان مدرن بوده و نیاکان ما نمی توانسته اند آنها را بشناسند به شرح زیر است:
▪ ترس از عدد ۸ (octophobia)
▪ ترس از تلفن (telephonophobia)
▪ ترس از رنگ زرد (xantophobia)
▪ ترس از فلوت (aulophobia)
▪ ترس از شوخی (pentheraphobia)
▪ ترس از دندانپزشک (odontophobia)
پروفسور ایندلمن در ادامه سخنان خود و در پاسخ به این سوال مجله "نیوساینتیست" که آیا تعداد ترسهای بی جایی که انسان مدرن از آنها رنج می برد افزایش یافته است، پاسخ داد: "معتقدم که امروز تمایل و گرایش انسانها به برچسب زدن به همدیگر افزایش یافته است. به طور خلاصه برچسب زدن و نامگذاری این جور آسیبها باعث افزیش اضطراب می شود."
بررسی جدی این سایت از نگاه "نیوساینتیست" در شرایطی انجام شد که مجله انگلیسی "تایم" با مسخره کردن سایت ارائه دهنده فهرست ترسهای بی جا پیشنهاد کرده است که این سایت در فهرست خود "ترس آنلاین" را هم اضافه کند. به اعتقاد "تایم" ترس آنلاین، ترس از "سایتهای اینترنتی تکراری" و یا "استراتژیهای بازاریابی ابلهانه" است!  
   
   گزارش : خبرگزارى مهر 
 

/ 0 نظر / 3 بازدید