معضلی به نام ثبت نام

 پایان یافتن خردادماه فصل کتاب و درس و مدرسه پایان می رسد و دانش آموزان با دریافت کارنامه های تحصیلی خاطرات پایه قبلی را به ذهن می سپارند. با آغاز اولین روز فصل تابستان ثبت نام از دانش آموزان برای ورود به پایه جدید تحصیلی به صورت یک ماراتن نفسگیر در سراسر کشور شروع می شود.
در این میان انجام امور مربوط به ثبت نام در مدارس هم حال و هوای خاص خود را می یابد زیرا هر قدر در طول سال تحصیلی این دانش آموزان و معلمان هستند که خود را مسوول تداوم روند آموزشی می دانند در این ایام اولیا خود را موظف به ثبت نام می یابند و به همین منظور دست به کار می شوند و از تحقیق و بررسی برای انتخاب نوع مدرسه دولتی یا غیرانتفاعی، نمونه دولتی، تیزهوشان و مدارس ماندگار گرفته تا تغییر محل تحصیل دانش آموز از یک مدرسه به مدرسه دیگر به دلیل کیفیت آموزشی و برخورد معلمان و... کار خود را به طور جدی پی می گیرند.
به موازات تلاش کیفی در عرصه آموزشی و پرورشی تامین هزینه های تحصیل دانش آموزان دغدغه دیگر اولیا در این ایام است زیرا حتی در مدارس دولتی و نمونه و هیات امنایی دریافت وجه به هنگام یا پس از ثبت نام، اکنون به یک موضوع عادی درآمده و به رغم شعارها و تبلیغاتی که برای رایگانی تحصیل بیان می شود شیوه دریافت وجه در مدارس به صورت غیرعلنی جایگاه خاصی برای خود باز کرده است که نشان می دهد در این زمینه مسوولان آموزش و پرورش و مدارس بسیار باتجربه شده و به صورت حرفه یی پول مورد نظر خود را دریافت می کنند و این پنهان کاری در مدارس هم این روزها به شدت فکر اولیا را به خود مشغول ساخته است.
● پول در جیب آموزش
این مساله از آن روی مطرح می شود که اکنون تقریباً همه می دانند در کشور ما مدارس، پول را به خوبی در حوزه آموزش نفوذ داده اند. آن دسته از مدارس که غیرانتفاعی هستند، تکلیف شان روشن است. اولیا هر قدر که پول بیشتری بپردازند دانش آموزان آنها عزیزتر می شوند و با نمره انضباط بهتری دوران تحصیل را پشت سر می گذارند، هرچند طبق اساسنامه نمی توانند پول رسمی بیشتر از مبلغ مصوب بگیرند. در مقابل آنها هم، مدارس دولتی قرار دارند که در آن اگر اولیا به خواسته مدیران گوش دهند و وجه موردنظر آنها را در قالب کمک مشارکت یا همیاری و هیات امنایی قبول کنند که چه بهتر دانش آموز به بهترین شرایط ثبت نام می شود و در طول سال هم اگر از لحاظ درسی و انضباطی مشکلی برای دانش آموز پیش آید مدیر و ناظم سفارش لازم را در اختیار معلم مربوطه قرار می دهند.اما بسیار هستند اولیای دانش آموزانی که قانونمدار هستند و به قانون اساسی استناد می کنند و بریده جراید را روی میز مدیر قرار می دهند که در آن سخنانی از وزیر آموزش و پرورش و مدیران کل درج شده باشد که مدارس از دریافت وجه هنگام ثبت نام منع شده اند از همان آغازبه چانه زنی می پردازند.
برای چنین دانش آموزانی هم منطقه بندی سد راه می شود و حتی یک خیابان فاصله میان یک مدرسه با مدرسه دیگر هم ملاک عدم ثبت نام می شود و نمره دانش آموز و... ده ها مورد انگ دیگر که آقا این همه مدرسه دانش آموز خود را به مدرسه دیگر ببرید و حرف های دیگر که همه این کارشکنی ها هم ریشه در پول دارد و در غیر این صورت اولیای دانش آموزان مجبورند کار خود را در مدرسه و ستاد ثبت نام مقاطع و مناطق کار خود را دنبال کنند.
این دسته از اولیا در تمام طول سال تحصیلی هم باید مراقب حاشیه های سرنوشت دانش آموز خود در مدارس باشند که ... در این زمینه بسیاری از اولیا چه به صورت حضوری و چه با تلفن در تماس با خبرنگاران روزنامه این مسائل را تشریح می کنند که شرایط تحصیل دانش آموزان تا حد بسیار زیادی به دریافت پول آلوده شده اما بسیاری از آنها از ترس اینکه در روند تحصیلی و آموزشی جگرگوشه های آنها اخلالی رخ ندهد تا حد ممکن از اعتراض به مقامات بالاتر و اشغال تلفن وزارتخانه یا ستاد ثبت نام و دفتر پاسخگویی به شکایات مردمی آموزش و پرورش خودداری می کنند.
ممکن است برخی از مسوولان نگاه فوق را بسیار تیره و تار فرض کنند در حالی که این نگاه بخشی از واقعیت امروز آموزش و پرورش ما است و ریشه در دل آن دسته از مردمی دارد که تاکنون به دلیل عدم پرداخت وجه مورد بازخواست مدیران مدارس قرار گرفته اند و با زحمت فراوان نام فرزند خود را در مدرسه نوشته اند و برای این کار هم نامه نگاری های فراوانی را انجام داده اند که هیچ واژه یی رساتر از ثبت نام زورکی نمی تواند مفهوم تلاش های فراوان خانواده های طبقه متوسط و محروم را آشکار سازد.
مسوولان آموزش و پرورش هم بر چنین مسائلی واقف هستند که البته در توجیه آن مشکلات هزینه یی مدرسه و عدم پرداخت سرانه آموزشی را مطرح می سازند و به خاطر مسوولیت خود نیمه پر لیوان را ملاک ارزیابی ها قرار می دهند. اما رسالت مطبوعاتی ها ایجاب می کند که حتی یک مورد ظلم را گوشزد سازیم تا چه رسد به اینکه شرایط فوق عمومیت فراوانی هم دارد.
● اجاره نشین ها
این ایام همچنین ایام نقل و انتقال مسکونی اجاره نشینان هم هست. در این مورد برخی از اولیای دانش آموزان برای ثبت نام در مدرسه موردنظر خود و برای مقابله با هرگونه درخواست مالی مدرسه منازل استیجاری خود را در محدوده نزدیک به مدرسه قرار می دهند تا بتوانند از امتیاز همسایگی مدرسه برای ثبت نام فرزند خود استفاده کنند.
این موارد البته بخشی از تبعات درخواست پول از آن دسته از اولیایی است که به دلیل سختی معیشت پولی را برای پرداخت به مدرسه و ادامه تحصیل فرزندان خود ندارند. افرادی که به هر حال بخشی از جامعه محسوب می شوند متاسفانه مورد غفلت قرار می گیرند.
در راستای مقابله با این راهکارهای نانوشته برای اداره مدارس وزارت آموزش و پرورش با ابلاغ دستورالعمل ثبت نام در سال تحصیلی ۸۸ ـ۸۷ که با امضای وزیر به سازمان های آموزش و پرورش استان ها ابلاغ شد، دریافت کمک های نقدی و غیرنقدی را در زمان ثبت نام در مدارس دولتی همانند سال های گذشته ممنوع و دریافت کمک های مردمی یا مشارکت فقط در طول سال تحصیلی به صورت داوطلبانه مجاز اعلام شده است.
همچنین دریافت شهریه در مدارس غیردولتی نیز فقط براساس میزان شهریه مصوب در سازمان های آموزش و پرورش برای سال آینده تحصیلی مجاز اعلام و در غیر این صورت با مدیران متخلف مدارس دولتی و غیرانتفاعی برخورد خواهد شد. در همین زمینه دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش هم اعلام کرد این دفتر آماده دریافت شکایت ها و پیشنهادهای دانش آموزان و اولیای آنان از سراسر کشور در خصوص مشکلات ثبت نام و سایر مشکلات آموزشی و تربیتی است.
● کارت ملی
نکته حائز اهمیت دیگری که در زمینه ثبت نام دانش آموزان وجود داشت ثبت نام نشدن برای آن دسته از دانش آموزان بالای ۱۶ سالی بوده است که تاکنون موفق به دریافت کارت ملی نشده اند. اما با توجه به اعتراض های پیش آمده از سوی افرادی که به دلیل مشکلات اداری هنوز موفق به دریافت کارت ملی خود نشده اند دستور دارا بودن کارت ملی برای ثبت نام دانش آموزان ۱۶ سال به بالا در سال جاری لغو شده است.
اگر چه ثبت نام دانش آموزان یکی از مسائل خاص در همه استان ها است اما این مساله همه ساله در تهران از حساسیت بیشتری برخوردار است زیرا علاوه بر دارا بودن بیشترین جمعیت دانش آموزی و کادر آموزشی در سطح استان های کشور حضور ارگان های مختلف اجرایی و نظارتی عملکرد دستگاه های اجرایی هم بیشتر مورد توجه مردم و رسانه ها است. براساس تصمیمات اتخاذ شده ثبت نام از دانش آموزان تهرانی در مقطع ابتدایی و راهنمایی از دهم تیر و برای مقاطع دبیرستان و پیش دانشگاهی از پانزدهم تیرماه و صرفاً در روزهای دوشنبه و چهارشنبه هر هفته از ساعت ۸ تا ۱۲ انجام می شود.
در این زمینه حسین اصغری رئیس ستاد ثبت نام مدارس تهران می گوید؛ تمام تلاش ها عمل به وظایف قانونی است به همین دلیل دریافت هرگونه وجه از اولیای دانش آموزان در زمان ثبت نام یا دریافت کارنامه در مدارس دولتی حتی برای امور فوق برنامه ممنوع است و با مدیران متخلف برخورد خواهد شد همچنان که سال گذشته برخورد شده و ابلاغ مدیریت برخی از آنها لغو و حتی به اداره تخلفات اداری معرفی شدند.
وی می افزاید؛ در هر بخش ممکن است تخلفاتی خارج از چشم ناظران رخ دهد که در این زمینه اولیای محترم می توانند اعتراضات خود را به ادارات یا سازمان آموزش و پرورش منتقل کنند.
وی با تاکید بر این موضوع که ثبت نام در مدارس دولتی فقط بر مبنای محدوده جغرافیایی صورت می گیرد، ادامه می دهد؛ ممانعت از ثبت نام و اخراج دانش آموز در مدارس دولتی به دلیل پایین بودن معدل،تجدیدی یا مردودی به غیر از مواردی که در ماده ۷۶ آیین نامه انضباطی مدارس قید شده، ممنوع است و مسوولان مدرسه موظف هستند بخشی از ظرفیت پذیرش را برای این گونه دانش آموزان تا شهریورماه حفظ کنند. مسوول ارزیابی و عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان آموزش و پرورش تهران همچنین با اعلام ممنوعیت فروش هرگونه روپوش و مانتو و لوازم در مدارس و حتی مدارس غیرانتفاعی می گوید؛ این حرکت خلاف قانون برای مدیر مدرسه هم مسوولیت حقوقی دارد تا حدی که معرفی کردن اولیا و دانش آموزان برای خرید مانتو به تولیدی خاص هم ممنوع است و اگر اولیا این مسائل را اطلاع دهند با مدارس متخلف به طور جدی برخورد و حتی محصولات موجود در مدرسه جمع آوری و ضبط می شود.
وی همچنین از اولیا درخواست کرد به هیچ وجه از مسوولان مدرسه درخواست تهیه روپوش و مانتو نکنند چرا که این درخواست ها سبب بروز تخلف خواهد شد.
به گفته رئیس ستاد ثبت نام مدارس در تهران ثبت نام در پایه اول در مدارس دولتی منوط به شرکت در دوره پیش دبستانی نیست و هر دانش آموزی که به سن مدرسه رسیده باشد و در محدوده باشد، مدرسه موظف به ثبت نام از او است.
‌● قوانین ناکارآمد
رئیس ستاد ثبت نام مدارس می گوید؛ در زمینه تخلفات اداری در آموزش و پرورش نمایندگان سازمان بازرسی کل کشور و نماینده وزارت آموزش و پرورش بر روند ثبت نام نظارت دارند تا حدی که نمایندگان سازمان بازرسی کل کشور در سال گذشته ۲۰ تا ۳۰ مورد تخلف را به وزارتخانه اعلام کردند.
وی می افزاید؛ ثبت نام دانش آموزان پایه اول دبستان با ارائه اصل و کپی شناسنامه و شناسنامه سلامت دانش آموز و دانش آموزان میان پایه بدون حضور ولی و با کارنامه قبولی سال گذشته میسر است. به اعتقاد این مسوول ثبت نام دانش آموزان پایه اول راهنمایی و دبیرستان نیز با ارائه کارنامه قبولی سال گذشته و براساس شماره کد ملی درج شده در شناسنامه صورت می گیرد. وی با رد توجیه دریافت پول به دلیل عدم پرداخت سرانه آموزشی مدارس هم ادامه می دهد؛ سرانه مدارس در آستانه پرداخت است و این مساله نمی تواند دلیلی بر دریافت پول از سوی مسوولان مدارس تلقی شود.
همچنان که می دانیم بخش مشکلات نظام آموزش و پرورش در کشور ما عملکرد مساله دار برخی از مدیران مدارس غیرانتفاعی خصوصاً دریافت وجه اضافی است که هر ساله مورد اعتراض اولیا هم قرار می گیرد.
مهدی جلالی مدیر مشارکت های مردمی سازمان آموزش و پرورش تهران نیز درباره میانگین شهریه ثابت و فوق برنامه مدارس غیرانتفاعی می گوید؛ میانگین شهریه ثابت و فوق برنامه مدارس غیرانتفاعی در مقطع ابتدایی ۹۰۰ هزار تومان، راهنمایی یک میلیون و ۱۰۰ هزارتومان و دبیرستان یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و برای مراکز پیش دانشگاهی دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.
وی می افزاید؛ تبصره دو ماده ۷ مدارس غیرانتفاعی مصوبه مجلس شورای اسلامی این اجازه را به موسسان مدارس غیرانتفاعی می دهد که میزان شهریه را هر سال محاسبه و آن را برای تایید به ادارات آموزش و پرورش ارسال کنند. در سال جاری به دلیل افزایش غیرطبیعی اجاره بهای مسکن در تهران مدارس غیرانتفاعی استیجاری دچار مشکلاتی شده اند که در شهریه این نوع مدارس اثر منفی گذاشته است.
محمود حسینی معاون نظری و مهارتی سازمان آموزش و پرورش تهران هم در مورد وضعیت ثبت نام دانش آموزان دبیرستانی تاکید دارد؛ آزمون مدارس نمونه دولتی روز جمعه (۳۱خرداد) به صورت کشوری برگزار شد که البته بعضی از مدارس مانند البرز و مروی که به عنوان دبیرستان های ماندگار هستند آزمون خاص خود را در روز ۳۰ خرداد دارند که پس از یک ماه نتیجه آن هم اعلام خواهد شد.
به گفته او ثبت نام برای بقیه مدارس حوزه متوسطه در سه بخش نظری، فنی و حرفه یی و کار و دانش و در بخش نظری در چهار شاخه تجربی ریاضی، انسانی و معارف اسلامی بدون تغییرات خاصی همانند سال گذشته انجام خواهد شد.
وی ادامه می دهد؛ دانش آموزان متولد ۱۳۶۹ به بعد بدون هیچ شرطی می توانند در مدارس دولتی ثبت نام کنند.
وی ادامه می دهد؛ در سال جاری با توجه به کاهش جمعیت دانش آموزی در مقطع دبیرستان در کشور مشکلات ثبت نام کمتری نسبت به سنوات قبل خواهیم داشت زیرا تنها در شهر تهران جمعیت دانش آموزی در مقطع دبیرستان بیش از ۹ درصد نسبت به سال قبل با کاهش روبه رو بوده است که این شرایط سبب می شود اکثر مدارس نوبت دوم تعطیل شوند و تنها بین ۳ تا ۴ درصد به عنوان مدارس نوبت دوم باقی خواهند ماند.
او تعداد مدارس دولتی مقطع دبیرستان در تهران را حدود ۷۰۰ مدرسه اعلام می کند و می افزاید؛ البته شرایط ثبت نام در شاخه فنی و حرفه یی و کار و دانش تا حدودی اصلاح شده زیرا هدف ما جذب دانش آموزان بیشتری در این شاخه است.
حسینی ادامه می دهد؛ در شاخه فنی و حرفه یی جذب دانش آموز با شرط معدل همچنان ادامه دارد اما نسبت به سال قبل دو نمره کاهش یافته و دانش آموزان دختر با معدل ۱۴ و پسر با معدل ۱۲ ثبت نام خواهند شد. وی درباره ثبت نام دوره پیش دانشگاهی هم می گوید؛ با کف معدل دانش آموزان قبولی خرداد و شهریور امکان ثبت نام دارند که این نمره در مناطق متفاوت است و اگر هم دانش آموزی بخواهد از یک منطقه به منطقه دیگری منتقل شود، ممانعتی برای این کار نخواهد داشت، ضمن آنکه محل سکونت هم برای ثبت نام در مقطع پیش دانشگاهی حذف شده است.
به اعتقاد او در این زمینه امکان انتقال از سایر استان ها هم فراهم شده و با حفظ معدل کف مبدأ و مقصد امکان ثبت نام در هر منطقه یی از تهران هم فراهم خواهد بود.
اگرچه اکنون تنوع مدارس دولتی و غیردولتی بسیار زیاد است اما اکثر این مدارس همچنان در یک نقطه اشتراک دارند که برای پیشبرد فعالیت خود باید از اولیا پول دریافت کنند. به رغم اینکه وزارت آموزش و پرورش برای عمل به تعهدات قانونی خود دریافت هرگونه وجه نقد، چه هنگام ثبت نام و چه در زمان اعطای کارنامه را ممنوع اعلام کرده است اما بسیاری از مدارس این وجه را به صورت تعهدی یا چک در قالب مشارکت و هیات امنایی از اولیا دریافت می کنند. داشتن کارت ملی برای دانش آموزان بالای ۱۶ سال از شرایط ثبت نام مدارس در سال جاری حذف شده است. اصغری رئیس ستاد ثبت نام مدارس تهران تاکید دارد؛ ممانعت از ثبت نام و اخراج دانش آموز از مدارس دولتی به دلیل پایین بودن معدل تجدیدی یا مردودی ممنوع است و مدیران مدارس موظف هستند بخشی از ظرفیت پذیرش را برای این گونه دانش آموزان تا شهریورماه حفظ کند .


امیرعباس میرزاخانی

/ 0 نظر / 9 بازدید